Głosowanie korespondencyjne w wyborach samorządowych. Mija termin zgłoszeń

2024-03-25, 03:57

Głosowanie korespondencyjne w wyborach samorządowych. Mija termin zgłoszeń
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura - 21 kwietnia. Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

Dziś mija termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach samorządowych. Taka możliwość przysługuje osobom z niepełnosprawnościami i seniorom.

W głosowaniu korespondencyjnym mogą wziąć udział osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat.

Wybory samorządowe. Głosowanie korespondencyjne

Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki tłumaczy, że aby skorzystać z takiej możliwości, należy zgłosić się do komisarza wyborczego. - Możemy to zrobić ustnie, pisemnie lub elektronicznie za pomocą usługi gov.pl. Jeśli prawidłowo zgłosimy chęć głosowania korespondencyjnego, najpóźniej sześć dni przed wyborami otrzymamy pakiet wyborczy - zaznacza rzecznik.

Aby wybór został uwzględniony, należy również podpisać oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wszystko należy umieścić w kopercie zwrotnej i oddać listonoszowi, o ile taki zamiar zgłosiliśmy odbierając pakiet wyborczy. - Możemy ją też osobiście zanieść na pocztę lub do lokalu wyborczego w dniu głosowania. Wówczas należy oddać kopertę członkowi komisji - dodaje Marcin Chmielnicki.

Osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy mają też prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem do miejsca zamieszkania. Taki przewóz trzeba też zapewnić wyborcom, jeżeli w gminie nie ma komunikacji publicznej lub przystanek jest daleko od lokalu wyborczego.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej