Bruksela. Oryginalny Traktat Założycielski NATO z okazji jubileuszowej narady

2024-04-02, 13:54

Bruksela. Oryginalny Traktat Założycielski NATO z okazji jubileuszowej narady
Bruksela - oryginalny Traktat Założycielski NATO z okazji jubileuszowej narady. Foto: Wikimedia Commons/FinnishGovernment - https://www.flickr.com/photos/finnishgovernment/52792851125/CC BY 2.0

Oryginalny Traktat Założycielski NATO zostanie pokazany w Brukseli przy okazji jubileuszowej narady. 

W czwartek przypada 75. rocznica powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego i to także będzie drugi dzień spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w belgijskiej stolicy. O sprawie doniósł rano portal Politico. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała w kwaterze głównej Sojuszu, że dokument jest już w siedzibie.

Oryginalny Traktat Założycielski NATO

Traktat Założycielski NATO przywiózł do Brukseli amerykański kurier dyplomatyczny, a później pod eskortą policji dokument został przewieziony do kwatery głównej. Depozytariuszem Traktatu, który został podpisany 4 kwietnia 1949 roku, jest rząd Stanów Zjednoczonych. I po raz pierwszy od podpisania będzie pokazywany za oceanem, na Starym Kontynencie. Wśród 14 artykułów jest jeden kluczowy - piąty, który daje gwarancje obrony każdego sojusznika zgodnie z zasadą "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

Posłuchaj

Bruksela - oryginalny Traktat Założycielski NATO z okazji jubileuszowej narady. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

Po uroczystościach z okazji 75-lecia NATO Traktat Założycielski powróci do Waszyngtonu w sobotę i zostanie wystawiony w Archiwum Narodowym.

Jubileuszowa narada NATO

Jubileuszowe uroczystości w Brukseli rozpoczną się w czwartek rano, od złożenia wieńców przez sekretarza generalnego NATO oraz szefa Komitetu Wojskowego Sojuszu. Później przewidziano wystąpienia ministrów spraw zagranicznych krajów, które w ostatnich 25 latach wstępowały do Sojuszu, a więc także i szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.

Rosyjska dezinformacja. Kreml bierze też na celownik kraje Zachodu

iar/Beata Płomecka/as

Polecane

Wróć do strony głównej