Tajwan. Najsilniejsze trzęsienie ziemi od 25 lat, są ofiary śmiertelne

2024-04-03, 09:33

Tajwan. Najsilniejsze trzęsienie ziemi od 25 lat, są ofiary śmiertelne
Najsilniejsze trzęsienie ziemi na Tajwanie od 25 lat. Foto: Zhao Bo/Xinhua News/East News

Siedem osób zginęło, 711 jest rannych i 77 uwięzionych na skutek silnego trzęsienia ziemi, które w środę rano czasu miejscowego nawiedziło Tajwan - poinformowali strażacy.

Trzęsienie miało magnitudę 7,4 i było najsilniejsze od 25 lat. Zawaliło się co najmniej 26 budynków, z czego ponad połowa w mieście Hualien, gdzie około 20 osób zostało uwięzionych pod gruzami. Trwa akcja ratownicza.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się 18 kilometrów na południe od Hualien na głębokości blisko 35 kilometrów. W miejscowości Hualien dwa duże budynki grożą zawaleniem, a według doniesień część mieszkańców jest nadal uwięziona w środku. Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Do tej pory z jednego z budynków uratowano co najmniej dziewięć osób, a szacuje się, że na pomoc nadal czeka kilka na wyższych piętrach i w piwnicy.  Ofiary śmiertelne straciły życie ze względu na osunięcia skał.

Możliwe kolejne wstrząsy

Naukowcy ostrzegają przed kolejnymi wstrząsami, które mogą wystąpić w najbliższych dniach.

- Trzęsienie miało miejsce blisko lądu i bardzo płytko. Było odczuwalne na całym Tajwanie i na przybrzeżnych wyspach - powiedział dyrektor Centrum Sejsmologicznego w Tajpej Wu Chien-Fu. Dodał, że wstrząsy były najsilniejsze od września 1999 roku, kiedy wyspę nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6. Zginęło wtedy niemal 2,5 tysiąca osób.

Przerwy w dostawach prądu

Władze Tajwanu, Japonii i Filipin początkowo wydały ostrzeżenie przed tsunami i nakazały ewakuację nadbrzeżnych miejscowości, jednak po kilku godzinach Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku stwierdziło, że zagrożenie w dużej mierze minęło.

Wstrząsy wtórne o magnitudzie 6,5 były odczuwalne w stolicy Tajwanu - Tajpej. Na niecałą godzinę przestało tam kursować metro. Pojawiły się też przerwy w dostawach prądu. Chińskie media podały, że wstrząsy były odczuwalne w kilku miastach w chińskiej prowincji Fujian.

Do trzęsienia doszło w górzystej części wyspy. Tajwan położony jest na terenie aktywnym sejsmicznie. Budynki każdego roku przechodzą kontrolę pod względem wytrzymałości na trzęsienia ziemi. Wstrząs odczuwalny był także w wielu miastach wschodniego wybrzeża kontynentalnych Chin, m.in. w Szanghaju.


Posłuchaj

Epicentrum trzęsienia ziemi położone było w pobliżu miasta Hualien na wschodnim wybrzeżu wyspy - Tomasz Sajewicz (IAR) 0:42
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

pg,pap,iar

Polecane

Wróć do strony głównej