Koniec prac domowych. Szefowa MEN: to szkoła służy edukacji, a nie dom

2024-04-03, 10:39

Koniec prac domowych. Szefowa MEN: to szkoła służy edukacji, a nie dom
Nowacka: to szkoła, a nie dom, ma służyć edukacji . Foto: PAP/Andrzej Lange

Ministra edukacji Barbara Nowacka podkreśliła, że środa to pierwszy dzień obowiązywania rozporządzenia, zgodnie z którym w klasach I-III szkół podstawowych nie zadaje się prac domowych. - To szkoła służy edukacji, edukacji nie ma służyć dom - powiedziała szefowa MEN.

Od kwietnia, zgodnie z nowymi przepisami, w klasach I-III szkół podstawowych nie zadaje się prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. W klasach IV-VIII prace domowe nie są obowiązkowe, a zamiast oceny uczeń ma otrzymać informację, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy.

- Dziś pierwszy dzień obowiązywania rozporządzenia, w którym odchodzimy od obowiązkowych prac domowych w szkole podstawowej. W klasach I-III prace domowe nie będą zadawane, natomiast oczywiście dozwolone będą prace ćwiczące motorykę małą i one będą mogły być oceniane - zauważyła Nowacka. Dodała, że rozwój manualnej koordynacji dziecka jest "absolutnie potrzebny".

Prace domowe nieobowiązkowe

- W klasach IV-VIII w szkole podstawowej prace domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane - powiedziała. - To jest jedna z tych zmian, o której mówiliśmy już w czasie kampanii wyborczej. To jest też jedna z tych zmian, które były bardzo oczekiwane przez środowiska rodziców i środowiska młodych osób. Wielokrotnie alarmowały, że polskiej szkole potrzebne są zmiany, oddech, potrzebna jest troska o dobro dziecka, o jego dobrostan, czas na rozwój, jego czas na dobrą i głęboką edukację - podkreśliła Nowacka.

Posłuchaj

Minister Barbara Nowacka o nieobowiązkowych pracach domowych (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Jak dodała, "to szkoła służy edukacji, edukacji nie ma służyć dom". - Wtedy nie wyrównujemy szans - powiedziała.

Koniec z pracami domowymi. Minister Nowacka podpisała rozporządzenie. "Czekali na to uczniowie i rodzice"

pap/iar/as

Polecane

Wróć do strony głównej