Reforma szkolnictwa, zmiany w kanonie lektur. Barbara Nowacka: nauczyciel ma autonomię

2024-03-03, 18:50

Reforma szkolnictwa, zmiany w kanonie lektur. Barbara Nowacka: nauczyciel ma autonomię
Barbara Nowacka poruszyła temat zmian w kanonie lektur szkolnych. Foto: Syda Productions/Shutterstock; PAP/Darek Delmanowicz

Ministra edukacji Barbara Nowacka oświadczyła, że pomimo zmian w kanonie lektur szkolnych, nauczyciel będzie miał swobodę w doborze pozycji, które zaproponuje uczniom. Szefowa resortu podczas konferencji prasowej poinformowała, że skończyły się prekonsultacje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Na podstawie zebranych propozycji z prekonsultacji Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przygotować projekty dokumentów zmieniających rozporządzenia w sprawie podstawy programowej. W połowie kwietnia mają one trafić do konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych.

Zmiany w podstawie programowej

Ministra zapowiedziała, że w ciągu kilku tygodni będzie gotowy ministerialny dokument potwierdzający zmiany w podstawie programowej. Ma ona być szczuplejsza o 20 proc. i dotyczy to aż siedemnastu przedmiotów. W zakończonych już prekonsultacjach, w których uczestniczyli m.in. nauczyciele i praktycy zgłoszono ponad 50 tys. uwag.

- Głównie do biologii, historii i języka polskiego. Dydaktycy skupili się na przykład na liście lektur, która jest bardziej przydatna i potrzebna. Co do historii, to głównie politycy mieli wątpliwości – zaznaczyła Nowacka.

Krótsza lista lektur

Barbara Nowacka przypomniała, że plany ministerstwa związane ze zmniejszeniem podstawy programowej wiążą się również ze skróceniem listy lektur.

- Musimy odciążyć również listę lektur, ponieważ jest tam dużo pozycji, a żeby zredukować program musi być mniej lektur obowiązkowych. Nie oznacza to, że nauczyciele nie będą mogli przerabiać tego, co chcą. Nauczyciel ma tę możliwość oraz autonomię - mówiła ministra edukacji.

Podręczniki zostają

Ministra zapewniła, że nowa podstawa będzie obowiązywać od przyszłego roku szkolnego. Dodała, że na razie nie będzie zmiany podręczników.

- Dobre przygotowanie nowego podręcznika zajmuje około roku. A szkoła potrzebuje zmiany natychmiast, również dlatego, żeby dzieci mogły się dobrze przygotować do egzaminu ósmoklasisty – wskazała.

Prace domowe bez oceny

Wcześniej, bo od kwietnia, uczniowie szkół podstawowych nie będą mieli już zadawanych prac domowych na ocenę.

Czytaj także:

Posłuchaj

Szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka o zmianach w kanonie lektur (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty

 

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej