Lekcje z pierwszej pomocy w szkołach. "Pożądane i oczekiwane, również przez profesjonalnych ratowników"

2024-02-05, 21:07

Lekcje z pierwszej pomocy w szkołach. "Pożądane i oczekiwane, również przez profesjonalnych ratowników"
Szkolne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy mają odbywać się ze wsparciem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Foto: Ground Picture/Shutterstock

- Każdego roku kilka tysięcy osób przeżywa dlatego, że udzielono im pierwszej pomocy. Jej udzielenie przez nieprofesjonalnego medyka zwiększa dwukrotnie szansę na przeżycie - mówił w Polskim Radiu 24 konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Jerzy Ładny. 

Od września uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej czekają lekcje pierwszej pomocy. Nie będzie to odrębny przedmiot, ale element godziny wychowawczej. Według zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej dzieci poświęcą na pierwszą pomoc 12 godzin rocznie.

"Dwukrotne zwiększenie szans na przeżycie"

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił, że pierwsza pomoc jest pierwszym ogniwem systemu ratownictwa. - Pomoc świadka wypadku wypełnia trzy pierwsze ogniwa tzw. łańcucha przeżycia. Obejmuje ocenę poszkodowanego, wezwanie pomocy i natychmiastowe czynności ratujące życie. Dopiero następne dwa ogniwa obejmują pomoc profesjonalną - ratownictwa medycznego i szpitalną - powiedział prof. Jerzy Ładny. 

- Każdego roku kilka tysięcy osób przeżywa dlatego, że udzielono im pierwszej pomocy. Jej udzielenie przez nieprofesjonalnego medyka zwiększa dwukrotnie szansę na przeżycie. W dalszym ciągu jest u nas duży odsetek zgonów wśród ofiar wypadków lub osób z nagłym zatrzymaniem krążenia, zanim trafią one do szpitala. Oscyluje w granicach 50-60 proc. Tymczasem średnia unijna jest o połowę niższa. Umiejętności w zakresie pierwszej pomocy są jak najbardziej pożądane i oczekiwane, również przez nas profesjonalistów - dodał. 

Posłuchaj

Prof. Jerzy Ładny gościem Pawła Wojewódki (Stan rzeczy) 25:29
+
Dodaj do playlisty

Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy mają odbywać się ze wsparciem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Barbara Nowacka, nowa ministra edukacji, uważa, że takie zajęcia powinny być jednak dostępne dla wszystkich uczniów. O tym, że do szkół należy wprowadzić obowiązkową naukę pierwszej pomocy, poinformowała podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wręczyła też Jurkowi Owsiakowi, szefowi WOŚP list, w którym wyraziła chęć współpracy z jego fundacją w ramach prowadzonego przez nią od 2006 roku Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Paweł Wojewódka

Gość: prof. Jerzy Ładny (konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej) 

Data emisji: 5.02.2024

Godzina emisji: 19.33

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej