"Książka na receptę. Recepta na sukces", czyli jak zachęcić Polaków do czytania
- Czytanie nas rozwija, relaksuje, ale ma także duży wpływ na rozwój naszej kariery zawodowej. Dzieci też fantastycznie się rozwijają i uczą, kiedy czytają im rodzice - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Konopka, Kierownik projektów Fundacji Powszechnego Czytania.
2024-04-04, 21:35
Fundacja Powszechnego Czytania inicjuje wiele akcji upowszechniających czytelnictwo książek. "Książka na receptę. Recepta na sukces" - to projekt włączający wspieranie nawyku czytania wśród najmłodszych w profilaktykę medyczną.
Katarzyna Konopka wskazywała na korzyści płynące z regularnego czytania. - Są badania naukowe, które wskazują bardzo jasno, że osoby, którym czytano w dzieciństwie i które potrafią czytać dla przyjemności, osiągają dużo lepsze wyniki w nauce, a co za tym idzie, sukces życiowy. Badania Amerykańskiej Akademii Medycznej wskazały, że umiejętność pisania i czytania ma dwukrotnie większy wpływ na długość i jakość życia, niż takie zachowania jak unikanie palenia czy dbanie o zdrowe odżywianie - zaznaczyła i dodała, że niestety sytuacja w Polsce nie jest pod tym względem dobra. - Jesteśmy w niechlubnym gronie krajów o niskim poziomie czytelnictwa (…) prawie 60 proc. naszego społeczeństwa nie czyta książek, nawet jednej rocznie. W krajach skandynawskich, Niemczech czy Czechach jest to poziom ok. 20 proc. - zauważyła.
Posłuchaj
Projekt "Książka na receptę. Recepta na sukces" ma na celu wspieranie zdrowia i prawidłowego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego najmłodszych. Codzienne głośne czytanie dzieciom oraz rozmowa z nimi, to niezbywalny fundament dla ich stabilności emocjonalnej, kompetencji społecznych i rozwoju intelektualnego.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadzący: Maja Kluczyńska
Gość: Katarzyna Konopka, Kierownik projektów w Fundacji Powszechnego Czytania
Data emisji: 04.04.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 20.33
PR24/ka
REKLAMA