Jak budować ekologicznie? Kluczowy jest recykling materiałów

- Obecnie większość materiałów użytych do budowy budynku po zakończeniu eksploatacji i rozbiórce kończy na wysypisku. Obieg zamknięty polega na tym, by zostały one ponownie użyte, by ten obieg trwał, pomijając wydobywanie nowych surowców - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Łacek, architekt, doktorant w SGGW. 

2024-04-04, 19:45

Jak budować ekologicznie? Kluczowy jest recykling materiałów
Sektor budowlany odpowiada za ponad jedną trzecią odpadów wytwarzanych w UE. Foto: Shutterstock/Fotokon

Szacuje się, że sektor budowlany generuje aż połowę odpadów wytwarzanych na świecie. Budownictwo generuje też ogromne zużycie wody i energii.

Czy umiemy już budować ekologicznie, nie niszcząc środowiska i nie eksploatując go przesadnie? Jakie rozwiązania, technologie i pomysły są stosowane? Jak wykorzystuje się materiały z odzysku, jak się je przetwarza?

Przemysław Łacek zwracał uwagę na konieczność zagospodarowania odpadów, które powstają po zakończeniu eksploatacji budynków. - Sektor budowlany i wyburzeniowy generuje na obszarze UE ok. 37,5 proc. wytwarzanych odpadów. Są to przede wszystkim odpady wyburzeniowe, których nie jesteśmy w stanie odzyskać po zakończeniu eksploatacji budynków, odpady, które są ciężko przetwarzalne i efekcie kończą na wysypiskach śmieci. Tzw. cyrkularność, czyli ilość przetwarzanych wszystkich odpadów, w przypadku Polski wynosi ok. 10 proc. - mówił Przemysław Łacek. 

Posłuchaj

Przemysław Łacek o wyzwaniach ekologii w budownictwie (Polskie Radio 24 / Zmiana klimatu) 23:34
+
Dodaj do playlisty

W audycji także rozmowa Jędrzeja Rosiewicza z prof. Jackiem Bełdowskim z instytutu Oceanologii PAN, którzy poruszyli problem pozostałości po II wojnie światowej spoczywających w Bałtyku. 

REKLAMA

Dno Bałtyku skrywa dziesiątki tysięcy ton broni chemicznej pochodzącej z II wojny światowej.  Jest toksyczna i zawiera środki szkodliwe dla ekosystemu morskiego. W celu usunięcia niebezpiecznych pozostałości po wojnie ruszył projekt "MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap". Ma on za zadanie opisać cały projekt remediacji - od wyznaczenia osób odpowiedzialnych do odnalezienia broni i amunicji, oszacowania ich wpływu na środowisko oraz ich usunięcia.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Zmiana klimatu

REKLAMA

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Przemysław Łacek, architekt, doktorant w SGGW

Data emisji: 04.04.2024

Godzina emisji: 19.06

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej