Niepokojące informacje. Lekarze ostrzegają przed kleszczami
Lekarze zakaźnicy ostrzegają przed kleszczami. Wraz z nadejściem ciepłych dni te pajęczaki stały się bardziej aktywne i poszukują żywicieli.
2024-04-06, 13:44
Z kolei ludzie po długiej zimie też częściej wychodzą na spacery do parków czy lasów, gdzie kleszczy jest najwięcej.
Jak mówi dr Małgorzata Dziedzic, specjalistka chorób zakaźnych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, przed wyjściem z domu na spacer, należy zadbać o podstawową ochronę.
Kleszcza można wyciągnąć samodzielnie - najlepiej zdecydowanym ruchem przy pomocy np. pęsety. Można też udać się w tym celu do lekarza. Miejsce ugryzienia powinno być także zdezynfekowane. Powinniśmy też zwracać uwagę na swój stan zdrowia po ugryzieniu - dodaje doktor Dziedzic.
Posłuchaj
Szacuje się, że nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem bakterii wywołujących boreliozę.
REKLAMA
Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Objawy
Objawy Kleszczowego Zapalenia Mózgu na początku przypominają grypę. Często na tym etapie choroba może się zakończyć. Jeśli organizm jest osłabiony i wirus dostanie się do układu nerwowego, mogą wystąpić powikłania neurologiczne, na przykład zapalenie opon mózgowych, które wymaga hospitalizacji.
Kleszczowe Zapalenie Mózgu leczy się tylko objawowo, ale można tej chorobie skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia. Konieczne jest przyjęcie trzech dawek szczepionki, która jest zalecana, ale nie jest refundowana.
- Uwaga na kleszcze. Jak zabezpieczyć się przed ukąszeniem?
- Przełom w walce z kleszczami? Naukowcy z Kanady odkryli naturalny środek na groźne insekty
dn/IAR/wmkor
REKLAMA
REKLAMA