Odkrywanie zakazanych motywów. Twórczość Tadeusza Kantora

Mistrz podglądania. Urodził się 6 kwietnia 1915 roku, a więc 99 lat temu. W swych spektaklach nie bał się dotykać niewygodnych tematów, niejako uważanych za tabu - narodowe bądź rodzinne. Potrafił je jednak tak przetworzyć, że wydawały się uniwersalnym doświadczeniem.

2024-04-09, 14:45

Odkrywanie zakazanych motywów. Twórczość Tadeusza Kantora
Teatr Cricot 2. Próba do spektaklu Tadeusza Kantora pt. "Wielopole, Wielopole...", Kraków, 1.01.1984 . Foto: PAP/Jerzy Ochoński

Można powiedzieć, że Tadeusz Kantor z podglądania zrobił sztukę. Jednak nie był pionierem. Od renesansu zaczęto odważniej pokazywać to, co w średniowieczu uznawano za gorszące, np. nagość, pożądanie.

W kolejnych stuleciach sztuka "odkrywała" przed publicznością coraz więcej zakazanych motywów. Ba, to, co uważano za postępowanie niegodne - ujawnianie nie zawsze pięknej (w sensie wizualnym i moralnym) prywatności - stało się największą atrakcją. A paparazzi, długo uważani za fotografów publikujących tylko w brukowcach, doczekali się sławy i uznania. W naszych czasach właściwie nie ma niczego, co wstydzilibyśmy się upubliczniać. Kto rozpętał ten powszechny ekshibicjonizm?

Posłuchaj

Dr Lech Stangret o twórczości Tadeusza Kantora (Kwadratura kultury) 24:11
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

REKLAMA

* * *

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: dr Lech Stangret, historyk sztuki, kurator, prezes Fundacji im. Tadeusza Kantora

Data emisji: 8.04.2024

REKLAMA

Godzina: 23.05

PR24/ka/kormp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej