Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy w Polsce. "Cały system edukacji powinien być na to wyzwanie przygotowany"
- Często trafiają do nas dzieci, które z jakiegoś powodu w polskiej szkole nie były w stanie funkcjonować. Pojawia się przy tym kwestia nastawienia nauczycieli i całej społeczności. Oczywiście są też szkoły, gdzie te dzieci świetnie funkcjonują. Zróbmy więc tak, żeby cały system edukacji był przygotowany na przyjęcie ukraińskich dzieci - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Kiersnowski z Warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
2024-04-13, 11:39
Od września 2024 roku ok. 50-60 tys. Ukraińców, może być włączonych do polskiego systemu edukacyjnego, nad czym pracuje MEN. Podkreśliła, że nie chodzi o polonizowanie dzieci. W planach m.in. nauka języka ukraińskiego i zagadnień dotyczących integracji europejskiej.
Szkoła ukraińska w Warszawie
Klub Inteligencji Katolickiej razem z Fundacją Ukraiński Dom prowadzi Warszawską Szkołę Ukraińską, w której przebywa 270 uczniów realizujących polski i ukraiński program edukacyjny. Nauczycielami są uchodźcy, a szkoła realizuje ukraiński system nauczania, choć prowadzi też naukę języka polskiego. - Stawiamy na integrację w zajęciach pozaszkolnych, organizujemy też polsko-ukraińskie letnie obozy. Staramy się w ten sposób integrować ukraińskie dzieci w Polsce, bo wiele z nich u nas zostanie. Inne wrócą i będą odbudowywać ukraińskie społeczeństwo. Staramy się być pomiędzy i dać im możliwość wyboru - mówił Jakub Kiersnowski.
Według danych Centrum Edukacji Obywatelskiej w Polsce jest prawie 300 tys. dzieci ukraińskich, które przyjechały tu z rodzicami po rosyjskiej inwazji na pełną skalę. W polskich szkołach uczy się ok. 185 tys. uczennic i uczniów z Ukrainy (w tym ok. 135 tys. z nich to uchodźcy wojenni, reszta to dzieci migrantów ekonomicznych, którzy przyjechali do Polski wcześniej).
- Jedynie cały system edukacyjny jest w stanie ich ogarnąć. Dzieci są rozrzucone po całej Polsce. Musi być finansowanie, trzeba do tego przygotować samorządy. Przekazaliśmy wiceminister edukacji Annie Musze program, jak powinno to wyglądać. Opieramy się na dzieciach ukraińskich, bo jest ich najwięcej. Ale bardzo dużo dzieci jest też z Białorusi, przyjeżdżają też z innych państw. One mają prawo do nauki, a Polska ma obowiązek im to zapewnić. Często trafiają do nas dzieci, które z jakiegoś powodu w polskiej szkole nie były w stanie funkcjonować. Pojawia się przy tym kwestia nastawienia nauczycieli i społeczności. Oczywiście są też szkoły, gdzie te dzieci świetnie funkcjonują. Zróbmy tak, żeby cały system edukacji był przygotowany do tego wyzwania - tłumaczył Kiersnowski.
REKLAMA
Posłuchaj
W skali Polski uczniowie uchodźczy z Ukrainy stanowią prawie 3 proc. wszystkich uczniów.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Ewa Wasążnik
Gość: Jakub Kiersnowski (Klub Inteligencji Katolickiej)
REKLAMA
Data emisji: 13.04.2024
Godzina emisji: 11.06
PR24/kormp
REKLAMA