Zachodni Brzeg. Odnaleziono zwłoki zaginionego żydowskiego nastolatka. Osadnicy urządzili pogrom

2024-04-13, 17:54

Zachodni Brzeg. Odnaleziono zwłoki zaginionego żydowskiego nastolatka. Osadnicy urządzili pogrom
Akcja poszukiwawcza zaginionego żydowskiego chłopca. Foto: EPA/ALAA BADARNEH

Na Zachodnim Brzegu Jordanu znaleziono w sobotę zwłoki 14-letniego żydowskiego chłopca. Dziecko zaginęło dzień wcześniej. Według wojska nastolatek "zginął w ataku terrorystycznym" - podał portal dziennika "Jerusalem Post".

Poszukiwania 14-latka zostały wszczęte, gdy stado owiec, wyprowadzone w piątek rano na pastwisko przez młodego pasterza, samodzielnie wróciło do zagrody.

Wojsko odnalazło ciało za pomocą drona.

Szturm na palestyńską osadę

Zaginięcie chłopca stało się przyczyną sobotniego ataku osadników żydowskich na palestyńską wioskę Mughajir, w którym zginęła jedna osoba, a ponad 20 doznało obrażeń - poinformował palestyński resort zdrowia.

Osadnicy podpalili dwa domy i kilka samochodów.

Pojawiły się też doniesienia o starciach między osadnikami a Palestyńczykami w rejonie pobliskich wiosek Beitin i Duma - podał portal Times of Israel.

Czerwony Półksiężyc poinformował, że sześć osób zostało rannych - pisze agencja AP.

Regularne zatrzymania na Zachodnim Brzegu

Napięcie na Zachodnim Brzegu bardzo wzrosło od czasu, gdy 7 października 2023 roku terrorystyczna palestyńska organizacja Hamas zaatakowała Izrael, mordując około 1200 osób i uprowadzając ponad 240 ludzi do Strefy Gazy.

W ostatnich miesiącach izraelska armia i siły bezpieczeństwa regularnie dokonują zatrzymań i rewizji na Zachodnim Brzegu.

"Od października ubiegłego roku ujęto około 3,5 tys. osób, z których przeszło 1,5 tys. miało związki z terroryzmem" - informowały źródła izraelskie w połowie marca.

Palestyńskie ofiary starć

W ocenie strony palestyńskiej liczba zatrzymanych jest dużo wyższa i - według stanu z 22 marca - wynosiła ponad 7,5 tys.

W okresie od października do kwietnia na Zachodnim Brzegu zginęło ponad 450 Palestyńczyków. Były to ofiary starć z izraelskim wojskiem i żydowskimi osadnikami - utrzymuje palestyński resort zdrowia.

Czytaj także:

PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej