Polskie Radio odpowiada KRRiT. Chodzi o pieniądze z abonamentu

2024-04-18, 21:52

Polskie Radio odpowiada KRRiT. Chodzi o pieniądze z abonamentu
Redaktor naczelny Polskiego Radia o słowach przewodniczącego KRRiT: sąd odmówił ustanowienia depozytu, więc nie ma tam pieniędzy z abonamentu. Foto: Krzysztof Świeżak

Redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher skomentował wypowiedź szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w której ten wezwał do zgłoszenia się do sądu po wypłatę depozytów pieniędzy z abonamentu dla publicznego nadawcy.

Przewodniczący Rady Maciej Świrski napisał w mediach społecznościowych, że "jeśli likwidatorzy uważają się za prawomocnie powołanych, to dlaczego nie zgłaszają się do sądów z dokumentami powołania i wpisem do KRS po wypłatę depozytów pieniędzy abonamentowych przekazanych dla spółek przez KRRiT, by to sądy orzekły, kto jest uprawniony do odbioru". 

Redaktor naczelny Polskiego Radia odpowiada KRRiT: sąd odmówił ustanowienia depozytu

- Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski proponuje, żebym o należny Polskiemu Radiu abonament zwrócił się do sądu, ponieważ pieniądze czekają na nas w depozycie sądowym. Problem w tym, że sąd odmówił ustanowienia depozytu, więc nie ma tam pieniędzy z abonamentu - podkreślił Paweł Majcher, redaktor naczelny i likwidator Polskiego Radia wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.

Jako dowód załączył skan postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, w którym zawarto informację o oddaleniu wniosku przewodniczącego KRRiT o zezwolenie na wpłacenie do depozytu środków z abonamentu.

Pieniądze z abonamentu. Zawiadomienie prokuratury

W przyszłym tygodniu w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów może zapaść decyzja dotycząca wszczęcia postępowania w sprawie blokowania wypłaty środków abonamentowych dla Polskiego Radia. Zgodnie z zawiadomieniem skierowanym do śledczych przez prezesa publicznego nadawcy Pawła Majchra, odpowiedzialnym za niewypłacenie prawie 73 mln zł może być szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.

Według szefa sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdana Zdrojewskiego przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie ma prawa wstrzymywać pieniędzy dla mediów publicznych.

Zobacz także:

Jego zdaniem pieniądze z abonamentu powinny być wypłacane mediom publicznym na podstawie prawomocnej decyzji samej Krajowej Rady - chodzi o harmonogram wypłat, uchwalony przez nią jeszcze w ubiegłym roku. Bogdan Zdrojewski mówił, że o sprawę zapytał Biuro Analiz Sejmowych, które potwierdziło, że nie ma możliwości blokowania pieniędzy. Dodał, że środki są wstrzymywane nie decyzją Rady, ale jej przewodniczącego, który jest zobowiązany do ich przekazania.

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] KRRiT blokuje środki dla Polskiego Radia. "Działania dywersyjne"

ms/IAR/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej