"Sygnał wysłany do Teheranu". Izrael zaatakował Iran

2024-04-19, 11:10

Izraelski urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, potwierdził nalot na Iran. Jak przekazał "Washington Post", nalot miał zasygnalizować Iranowi, że Izrael jest w stanie uderzyć wewnątrz kraju.

Z kolei irański urzędnik, który anonimowo wypowiedział się dla Reutersa, powiedział, że Teheran nie planuje natychmiastowego odwetu. Nie potwierdza też zagranicznego źródła ataku, jego zdaniem było to uderzenie z samego Iranu, ponieważ doszło do infiltracji.

- Podczas nocnego ataku nie wyrządzono żadnych szkód, nie ma też ofiar - przekazał z kolei wysokiej rangi dowódca irańskiej armii Siavosh Mihandoust w państwowej telewizji.

Bezpieczeństwo instalacji nuklearnych

Mówił, że odgłosy eksplozji w pobliżu irańskiej wojskowej bazy lotniczej związane były z przechwyceniem przez obronę powietrzną Isfahanu podejrzanych obiektów latających. Łącznie w kraju zestrzelono kilka dronów. Dwa główne lotniska w Teheranie wznowiły loty, po tym jak je najpierw zawieszono w związku z doniesieniami o wybuchach.

Przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział telewizji CNN, że celem ataku nie były instalacje nuklearne. Również irańska agencja Tasnim poinformowała, że znajdujące się w Isfahanie instalacje nuklearne są bezpieczne.

Posłuchaj

Izrael przeprowadził atak na Iran (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Potwierdziła to Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Dyrektor agencji Rafael Grossi po raz kolejny wezwał wszystkie strony do skrajnej powściągliwości i powtórzył, że ​​obiekty jądrowe nigdy nie powinny być celem konfliktów zbrojnych.

Wczoraj dowództwo irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji zapowiedziało, że jeśli Izrael ośmieli się uderzyć w obiekty nuklearne, Teheran odpowie tym samym. Według dowództwa strona irańska namierzyła cele nuklearne w Izraelu i - jak to określono - "trzyma rękę na spuście".

Odwet za atak na Izrael

Stany Zjednoczone miały otrzymać z wyprzedzeniem powiadomienie o zgłoszonym przez Izrael uderzeniu na Iran - wynika z informacji przekazanych przez wysokiego rangą urzędnika amerykańskiego. USA nie udzieliły jednak poparcia dla tej decyzji ani nie wspierały Izraela.

Była to odpowiedź na niedawny odwet Teheranu. Wcześniej irańska telewizja Press TV twierdziła, że nie było żadnego zagranicznego ataku. Z kolei rzecznik irańskiego cywilnego programu kosmicznego przekonywał, że zestrzelone drony zostały wystrzelone z terytorium Iranu. Systemy obrony powietrznej zostały łącznie uaktywnione w kilku miejscach Iranu.

Izrael zaatakował też w Syrii. Uderzenia były wymierzone w instalację radarową syryjskiej armii na południu kraju.

iar/as/mpkor

Polecane

Wróć do strony głównej