Pomoc walczącej Ukrainie. Trump podaje w wątpliwość wydatki USA. "Dzieli nas ocean"

2024-04-19, 07:20

Pomoc walczącej Ukrainie. Trump podaje w wątpliwość wydatki USA. "Dzieli nas ocean"
Donald Trump chce, by Europa zwiększyła pomoc finansową dla Ukrainy. Foto: Brendan McDermid/Associated Press/East News

Wcześniej prezydent Joe Biden zdecydowanie poparł zgłoszony przez spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona pakiet ustaw o wsparciu Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku.

Prezydent USA wezwał Kongres do jak najszybszego uchwalenia pakietu. Joe Biden oświadczył, że Izrael stoi w obliczu bezprecedensowych ataków ze strony Iranu, a Ukraina w obliczu ciągłych bombardowań ze strony Rosji, które dramatycznie nasiliły się w ostatnim miesiącu.

"Europa powinna płacić więcej"

Były Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "na przetrwaniu Ukrainy powinno Europie zależeć bardziej niż USA". 

Swój wpis rozpoczął od pytania: "Dlaczego Europa nie wydaje więcej pieniędzy na obronę Ukrainy? Dlaczego USA wydały 100 mld dolarów, kiedy od Europy dzieli je ocean?". 

Według byłego prezydenta to Europa powinna wziąć na siebie większy ciężar pomocy Ukrainie. Trump nie odniósł się natomiast do ostatniej decyzji Joe Bidena o poparciu pakietu pomocy m.in. dla Ukrainy.

Wsparcie USA dla Ukrainy i Izraela. Biden poparł wielomiliardowy pakiet

"Niektórzy zwolennicy Trumpa, tacy jak Matt Gaetz, uznali stanowisko byłego prezydenta za sprzeciw wobec pakietu. Zdecydowane poparcie dla dalszego wsparcia Ukrainy wyraził wcześniej Joe Biden" - pisze korespondent Polskiego Radia 24 w Białym Domu Marek Wałkuski. 

X/iar/Marek Wałkuski/as

Polecane

Wróć do strony głównej