Paryż 2024. Stroje sportowe już znamy. A jak Polacy będą wyglądać na galowo?
Polski Komitet Olimpijski (PKOl) zaprezentował w piątek stroje, w których biało-czerwoni wystąpią podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Garnitury, koszule oraz sukienkę zaprojektowała polska firma Bizuu
2024-04-19, 15:01
Piątkowa uroczystość rozpoczęła się od wręczenia złotych medali za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego wnukom pierwszych polskich medalistów olimpijskich. Otrzymali je Danuta Horbowska-Martynowicz, wnuczka Józefa Langego, który wraz z Janem Łazarskim, Tomaszem Stankiewiczem i Franciszkiem Szymczykiem zdobył srebro w wyścigu torowym na cztery kilometry, a także Cezary Harasimowicz, wnuk Adama Królikiewicza, brązowego medalisty w jeździectwie.
W piątek odbył się nie tylko premierowy pokaz strojów biało-czerwonych na ceremonię otwarcia, ale także strojów sportowych, w który Polacy będą rywalizować i w które nosić będą na co dzień podczas igrzysk w Paryżu. Ubrania firmy adidas miały oficjalną premierę dzień wcześniej w stolicy Francji, gdzie obecni byli polscy olimpijczycy, m.in. młociarka Anita Włodarczyk czy siatkarze Aleksander Śliwka i Łukasz Kaczmarek.
- Mam nadzieję, że wszyscy będziemy dumni z tego, jak będą wyglądali nasi zawodnicy i nasze zawodniczki. Na pewno na igrzyskach w Paryżu zdobędziemy 300. medal dla Polski. Mam też nadzieję, że tych krążków będzie dużo. Pamiętajmy, że każdy medal to jest ciężka praca naszych sportowców, by najpierw zakwalifikować się na tę imprezę, a następnie by stanąć na podium. Liczę, że Mazurek Dąbrowskiego będzie wielokrotnie grany - podkreślił prezes PKOl Radosław Piesiewicz.
- Jesteśmy jedną drużyną. Jestem dumny z tego, jak będą się prezentowali nasi zawodnicy - dodał.
REKLAMA
W Paryżu w stroje marek Bizuu oraz adidas będą ubrani zarówno polscy olimpijczycy, jak i paraolimpijczycy.
"Kiedy mówimy o sporcie i ruchu olimpijskim oraz paralimpijskim, to pojawiają się dwa słowa - synergia i włączanie społeczne. Organizatorzy igrzysk w Paryżu podkreślają, że nie ma różnic między imprezą olimpijską, a paralimpijską. Kibicujcie państwo paralimpijczykom" - zaapelował sekretarz generalny Polskiego Komitetu Paralimpijskiego Romuald Schmidt.
Podczas wydarzenia w siedzibie PKOl zaprezentowano również nowe logo olimpijskiej reprezentacji Polski #TeamPL oraz wirtualny spacer po Domu Polskim, który po raz pierwszy w historii zostanie otworzony podczas igrzysk.
REKLAMA
Rywalizacja olimpijska w Paryżu rozpocznie się 26 lipca, a zakończy 11 sierpnia. Igrzyska paraolimpijskie potrwają od 28 sierpnia do 15 września.
Posłuchaj
- Paryż 2024: otwarcie igrzysk na brzegu Sekwany. Kibice na odcinku 6 km
- Paryż 2024: Natalia Kaczmarek pobiła rekord Szewińskiej i biegnie dalej. "Mam swoje letnie cele"
- Paryż 2024: mieszkania dla medalistów olimpijskich od PKOl. W sieci zawrzało. "Brakuje Poloneza?"
ps
REKLAMA