Atak zimy w Niemczech. Paraliż na drogach

2024-04-21, 15:35

Atak zimy w Niemczech. Paraliż na drogach
Późne i obfite opady śniegu w Niemczech paraliżują ruch na drogach . Foto: Shutterstock/Gorloff-KV

Obfite opady śniegu utrudniają ruch drogowy w niektórych częściach Niemiec. Biegnąca na północ autostrada A7 w Kassel w Hesji była w niedzielę rano całkowicie zablokowana. Kierowcy utknęli w autach. Powalone drzewa zablokowały także drogi krajowe i landowe.

Służby porządkowe i straż pożarna apelowały do kierowców z powiatu Kassel i Schwalm-Eder o zrezygnowanie z podróży samochodem, a do mieszkańców - o niewchodzenie do lasów ze względu na zagrożenie życia.

Także w sąsiedniej Nadrenii Północnej-Westfalii powrót zimy utrudniał miejscami ruch na drogach. W powiecie Lippe policja naliczyła w niedzielę do siódmej rano około 20 incydentów związanych z pogodą. W większości przypadków chodziło o powalone drzewa, które przewróciły się pod ciężarem śniegu i musiały zostać usunięte przez straż pożarną.

Niemcy. Meteorolodzy ostrzegają 

Według Niemieckiej Służby Meteorologicznej w niedzielę spodziewane są jeszcze obfite opady śniegu w centralnej i południowej części Niemiec na wysokościach powyżej 400-600 metrów. Meteorolodzy ostrzegają przed dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym i złamaniami drzew lub ich konarów na skutek nadmiernego obciążenia śniegiem. O tej porze roku drzewa są już pokryte liśćmi, co wzmaga ryzyko tak zwanego śniegołomu. Na drogach może wystąpić ślizgawica.

Szczególnie w Bawarii mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym i niebezpieczeństwo związane z uszkodzeniem drzew. Także w paśmie górskim na południe od rzeki Men należy spodziewać się opadów śniegu powyżej 600 metrów. W Alpach prognozowano do dziesięciu centymetrów świeżego śniegu, a na niektórych obszarach - nawet do 15 centymetrów. Opady śniegu spodziewane są również w Schwarzwaldzie i w Jurze Szwabskiej.

Śnieg i oblodzenie nawet na niższych wysokościach spodziewane są w Badenii-Wirtembergii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Hesji, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary. Podobnie w pasmach górskich Turyngii i Saksonii. Tam, gdzie nie ma śniegu, mogą wystąpić opady deszczu lub deszczu ze śniegiem i miejscami burze.


Czytaj także:

IAR/kg/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej