Gospodarka obiegu zamkniętego. Największe banki i instytucje rozwojowe UE przeznaczą więcej środków

2024-04-22, 14:58

Gospodarka obiegu zamkniętego. Największe banki i instytucje rozwojowe UE przeznaczą więcej środków
Gospodarka obiegu zamkniętego przyczynia się m.in. do redukcji emisji gazów cieplarnianych i odpadów, zachowania zasobów materiałów i zrównoważonego rozwoju. Foto: Nordroden/Shutterstock

Największe unijne banki i instytucje rozwojowe zwiększą finansowanie gospodarki w obiegu zamkniętym do16 mld euro. Dotychczas podpisane umowy projektowe obejmują m.in. rolnictwo, przemysł i usługi, mobilność, rozwój obszarów miejskich, gospodarkę odpadami i gospodarkę wodną.

Podczas tegorocznej edycji Światowego Forum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, największe publiczne banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej, m.in. polski BGK, francuski Caisse des Dépôts Groupe (CDC), włoski Cassa Depositi e Prestiti (CDP), hiszpański Instituto de Crédito Oficial (ICO), niemiecki KfW oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosiły, że pod koniec 2023 osiągnęły poziom finansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE)o wartości 11,57 mld euro.

Jest to 1,57 mld euro więcej niż założono w 2019 roku, gdy instytucje finansowe zawiązywały tę inicjatywę. Jednocześnie instytucje zapowiedziały, że zwiększą finansowanie inwestycji w gospodarkę o obiegu zamkniętym do 16 mld euro.

Wszystkie etapy łańcucha wartości

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że dotychczas podpisane umowy projektowe obejmują m.in. rolnictwo, przemysł i usługi, mobilność, rozwój obszarów miejskich, gospodarkę odpadami i gospodarkę wodną.

Wskazano, że inwestycje te przyczyniają się m.in. do redukcji emisji gazów cieplarnianych i odpadów, zachowania zasobów materiałów, poprawy efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju czy opracowywania innowacyjnych materiałów i rozwiązań opartych na obiegu zamkniętym.
Zaznaczono, że projekty obejmują wszystkie etapy łańcucha wartości i cyklu życia produktów oraz usług, od projektowania po odzyskiwanie wartości.

- W swojej strategii uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jest wykorzystanie dostępnych zasobów, aby zapewnić dalszy rozwój i lepsze warunki życia przyszłym pokoleniom. Wspaniale jest widzieć, że inicjatywa JICE się rozwija, ponieważ Europa efektywnie korzystająca z zasobów jest tym, do czego wszyscy dążymy - powiedział przedstawiciel zarządu BGK Radosław Kwiecień.

Zaznaczył jednak, że takich projektów zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego, potrzeba jest więcej.

Promowanie zielonej transformacji

Z kolei dyrektor generalny CDC, Eric Lombard potwierdził potrzebę kontynuowania i rozszerzania wsparcia dla gospodarki o obiegu zamkniętym, a także "dla transformacji ekologicznej w służbie lokalnych władz i przedsiębiorstw”.

Natomiast dyrektor generalny CDP, Dario Scannapieco, powiedział, że "niezwykłe wyniki osiągnięte do tej pory przez JICE pokazują zdolność publicznych banków i instytucji prorozwojowych do współpracy na rzecz promowania zielonej transformacji w Europie".

- Gospodarka o obiegu zamkniętym jest niezbędna do przejścia na neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, a sukces wspólnej inicjatywy na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym pokazuje, że zakres i liczba projektów do finansowania w tym obszarze wciąż rosną - podkreśliła prezes EBI, Nadia Calviño.

Przedstawiciele instytucji finansowych uczestniczących w Światowym Forum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym wyraziły zadowolenie z przystąpienia do inicjatywy nowego partnera Invest-NL, czyli niderlandzkiej krajowej instytucji prorozwojowej.

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej