Za odpady niebezpieczne odpowie ich producent. Resort klimatu pracuje nad "rozszerzoną odpowiedzialnością"

2024-02-08, 13:38

Za odpady niebezpieczne odpowie ich producent. Resort klimatu pracuje nad "rozszerzoną odpowiedzialnością"
Według resortu klimatu, nie może być tak, że przedsiębiorca pozbywa się szkodliwych odpadów w taki sposób, że jedynie "w kwitach mu się wszystko zgadza". Foto: yaalan/Shutterstock

Ruszyły prace nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów w sprawie odpadów niebezpiecznych - poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Producent będzie musiał zagwarantować trwałe unieszkodliwienie takich odpadów - dodała.

- Zaczynamy wypracowywać też takie rozwiązania, jak rozszerzona odpowiedzialność producencka dla odpadów niebezpiecznych, tak aby producent odpadu niebezpiecznego zagwarantował trwałe jego unieszkodliwienie - zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Podkreśliła, że nie może być tak, że przedsiębiorca pozbywa się szkodliwych odpadów w taki sposób, że jedynie "w kwitach mu się wszystko zgadza".

Baza do wypracowania metodologii

Wiceminister Sowińska powiedziała, że w resorcie trwają prace "nad stworzeniem możliwości wydatkowania środków z budżetu na usuwanie nielegalnie zgromadzonych odpadów".

Jednocześnie - jak mówiła - Główny Inspektor Ochrony Środowiska przygotowuje ocenę ryzyka miejsc nielegalnie gromadzonych odpadów niebezpiecznych, mogących szczególnie zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi.

- Ta diagnoza będzie stanowić bazę do wypracowania metodologii wydatkowania pieniędzy w tym roku i w kolejnych latach - wskazała.

Jej zdaniem samorządy nie mają nowych środków na usuwanie składowisk i transparentnych reguł wydatkowani pieniędzy.

Wiceminister przytoczyła również dane dotyczące pożarów składowisk.

- W 2018 r. miały miejsce 243 pożary składowisk, a w 2022 roku 55, czyli ponad czterokrotny spadek. Również liczba pożarów dużych się zmniejszyła - w 2018 r. było 53, a w 2022 r. - 11 - podkreśliła.

150 mln zł na odpady niebezpieczne

Anita Sowińska zapowiedziała w połowie stycznia, że priorytetem resortu będzie gospodarka obiegu zamkniętego.

- Jest wiele wyzwań, dyrektyw i rozporządzeń unijnych, które powoli są albo kończone, albo prace nad nimi właśnie się rozpoczynają - podkreśliła.

Jak mówiła, w projekcie budżetu na 2024 r. rząd zabezpieczył na działania związane z dofinansowaniem zagospodarowania odpadów niebezpiecznych ponad 150 mln zł.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej