Mieszkańcy Peru chcą ratować Amazonię. Rusza wielka akcja zalesiania

Mieszkańcy ponad 7 tys. osiedli i miasteczek peruwiańskiej Amazonii ponownie zalesiają lasy deszczowe, które pokrywają 60 proc. tego terytorium. Wielka społeczna akcja jest związana z regularnym niszczeniem dziewiczych lasów przez rabunkową i nielegalną wycinkę - poinformowało Peruwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska Naturalnego.

2024-04-23, 09:49

Mieszkańcy Peru chcą ratować Amazonię. Rusza wielka akcja zalesiania
Mieszkańcy Peru będą ponownie zalesiać puszczę amazońską. Foto: Shutterstock/Valentin Ayupov

Tylko w ciągu 2020 roku z terenów peruwiańskiej Amazonii "znikło" w ten sposób ok. 203 tys. hektarów puszczy, co oznaczało najszybsze tempo wycinki od 20 lat - wynika z ogłoszonego w poniedziałek komunikatu.

Mieszkańcy Peru chcą ratować Amazonię

Dzięki staraniom Peruwiańskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody - m.in. dzięki zbiórkom pieniędzy wśród ludności i miejscowych przedsiębiorców - mieszkańców ponad 7 tys. wsi i osiedli na terenie peruwiańskiej Amazonii wyposażono w niezbędne narzędzia, aby mogli uczestniczyć w akcjach ponownego zalesiania i pielęgnacji szkółek leśnych.

- Docieramy do najbardziej odległych osiedli i wsi na terenach puszczy amazońskiej z przedstawieniami teatralnymi i kukiełkowymi, aby upowszechniać ideę i znaczenie ochrony środowiska naturalnego - mówi dyrektor stowarzyszenia Amazonia na Zawsze Javier Velasquez.

Organizacja ta od kilku lat prowadzi wśród miejscowej ludności akcję edukacyjną, której celem jest uczulenie jej na działania człowieka zagrażające amazońskiej puszczy dziewiczej, takie jak nielegalne górnictwo uprawiane w poszukiwaniu cennych minerałów lub kłusownictwo.

REKLAMA

Puszcza amazońska niszczeje

Puszcza amazońska nazywana jest "zielonymi płucami ziemi". To największy na ziemi taki obszar, jest on jednocześnie najbogatszy gatunkowo. Połowa wszystkich lasów deszczowych na planecie mieści się właśnie w Amazonii.

Największa część puszczy znajduje się na terenie Brazylii (60 proc.), drugie w kolejności jest właśnie Peru (13 proc.). Ponadto puszcza amazońska sięga jeszcze siedmiu państw Ameryki Południowej.

Od lat lasy deszczowe są niszczone przez prowadzoną na szeroką skalę wycinkę, ale także pożary, nierzadko wywoływane przez działalność człowieka. Wyniszczanie Amazonii wiąże się z zagrożeniem dla wielu unikalnych gatunków roślin i zwierząt.

Czytaj również:

PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej