Brytyjskie siły w Polsce. Rishi Sunak obiecuje myśliwce Typhoon i tysiące żołnierzy

2024-04-23, 19:54

Brytyjskie siły w Polsce. Rishi Sunak obiecuje myśliwce Typhoon i tysiące żołnierzy
Czechy wydały w ubiegłym roku na obronność mniej niż zakładano. Foto: Martin Hibberd/ Shutterstock

W przyszłym roku Wielka Brytania rozlokuje w Polsce myśliwce Eurofighter Typhoon - poinformował podczas wizyty w Warszawie premier Rishi Sunak. Londyn chce włączyć się w patrolowanie polskiego nieba.

Rishi Sunak podkreślił, że w Polsce znajdzie się również kilkanaście tysięcy brytyjskich żołnierzy.

- W przyszłym roku rozlokujemy należące do RAF myśliwce Typhoon, by zaznaczyć, że poważnie traktujemy sprawę bezpieczeństwa. Chcemy pomóc w patrolowaniu polskiego nieba. Obrona powietrzna jest niezbędna, a Zjednoczone Królestwo chce wspomóc w tym Polskę i blisko z wami współpracować - podkreślał szef brytyjskiego rządu.

- W ramach ćwiczeń NATO Steadfast Defender, rozlokujemy tutaj również 16 tysięcy żołnierzy. Jestem dumny, że Zjednoczone Królestwo jest partnerem Polski i pozostaje w sercu europejskiego bezpieczeństwa - dodał.

Rishi Sunak w Warszawie wspomniał polskich pilotów. "Sojusznicy na zawsze"

Rishi Sunak spotkał się w Warszawie z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergienm.

Na spotkaniu z Donaldem Tuskiem Rishi Sunak nawiązał do historii Polski i Wielkiej Brytanii. - Nigdy nie zapomnimy, że to Polscy piloci oddali życie chroniąc naszego kraju w bitwie o Wielką Brytanię. Dziś dumnie stoimy razem jako sojusznicy w NATO. Dwie z największych sił militarnych Europy, dwóch najbliższych przyjaciół Ukrainy - dodał. - Jesteśmy sojusznicy na zawsze - zakończył po polsku. 

Spotkanie premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Bezpieczeństwo tematem nr 1

Z kolei Donald Tusk mówił o konieczności powstrzymania rywalizacji między inicjatywami obronnymi i scalenie ich we wspólną, skoordynowaną politykę bezpieczeństwa obejmującą cały kontynent i Wielką Brytanię. - Czas zakończyć okres współzawodnictwa i konkurowania ze sobą różnych inicjatyw na rzecz obrony Europy - mówił premier.


Posłuchaj

Będzie większe wsparcie potencjału obronnego Polski ze strony Wielkiej Brytanii - poinformował premier Rishi Sunak. Szef brytyjskiego rządu spotkał się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem. Politycy rozmawiali o zwiększeniu współpracy militarnej i wspólnych przedsięwzięć zbrojeniowych - relacja Witolda Banacha (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej