Minister Bodnar powołał zespół ekspertów w związku z ustawą Kamilka. "Zmieniamy podejście do ochrony dzieci"
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał na czteroletnią kadencję zespół ds. analizy zdarzeń, w wyniku których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Powołanie siedmioosobowego zespołu ekspertów jest jednym z kluczowych elementów tzw. ustawy Kamilka.
2024-04-25, 18:05
Minister Adam Bodnar podkreślił, że to szczególny moment w kontekście państwowości. - Powołanie tego zespołu i jego interdyscyplinarny charakter to jest świadectwo tego, że będziemy mogli się tymi poważnymi przypadkami zająć w sposób odpowiedzialny, ale też pełny i systemowy - mówił.
- Będziemy mogli z każdej z tych spraw wyciągnąć wnioski, które później spowodują nie tylko naprawę naszego systemu i sposobu funkcjonowania państwa, ale też doprowadzą do tego, że być może takich przypadków w przyszłości będzie mniej - mówił minister sprawiedliwości.
Horna-Cieślak: zmieniamy podejście do ochrony dzieci
Obecna na uroczystości rzecznik praw dziecka Monika Horna-Cieślak powiedziała: - Zmieniamy podejście do ochrony dzieci w Polsce. Do tej pory system polegał na tym, że były wszczynane postępowania dyscyplinarne, karne, ale nie było momentu, kiedy się zatrzymywaliśmy. Chcielibyśmy systemowo wyciągać wnioski z tego, że dochodzi do krzywdzenia dzieci - mówiła rzecznik praw dziecka.
Rudzińska-Bluszcz: zespół jest niezależny
Wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podkreśliła w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że ustawa wprowadziła względem instytucji państwowych i samorządowych obowiązek informowania o wszystkich przypadkach, w których doszło do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka.
REKLAMA
Informacja ma trafiać do przewodniczącego powołanego dziś zespołu. - Zespół ma bardzo szerokie kompetencje określone ustawowo. Może żądać dokumentów, prowadzić wysłuchania, ale też co bardzo ważne zespół jest niezależny w swoich działaniach, również od ministra sprawiedliwości. Jest organem pomocniczym ministra sprawiedliwości, ale jest od nas niezależny, tzn. ani ja ani minister nie możemy wymagać od zespołu analizy danego przypadku - wyjaśniła wiceminister.
Posłuchaj
Kto znajdzie się w zespole?
W skład zespołu weszli: socjolog Anna Chobel, kuratorka rodzinna Honorata Czajkowska, pedagog prof. Ewa Jarosz, psychiatra Beata Kozielec-Oracka, psycholog dr Tomasz Rowiński oraz adwokat dr Grzegorz Wrona.
Zespół został wyłoniony w trzyetapowym konkursie, do którego zgłosiły się 84 osoby. Zabrakło chętnych z dziedziny pediatrii, dlatego ministerstwo sprawiedliwości będzie prowadzić nabór uzupełniający.
REKLAMA
Posłuchaj
Ustawa Kamilka jest odpowiedzią na tragiczną śmierć ośmiolatka z Częstochowy, który rok temu został zakatowany przez ojczyma.
- Przemoc wobec dzieci w sporcie. Wstrząsający raport
- Bullying w szkole. Jak rozpoznać przemoc rówieśniczą i jak jej zapobiec?
- Niebezpieczna akcja na TikToku. Zachęca do przemocy seksualnej
IAR/łl
REKLAMA
REKLAMA