Taki bałagan nowy rząd zastał w finansach państwa. Resort publikuje Białą Księgę

W latach 2016-2023 manipulowano w Polsce wynikiem budżetu państwa - stwierdziło Ministerstwo Finansów w analizie. Eksperci resortu podkreślili, że jakość raportowania w dziedzinie finansów publicznych utrudniała analizę. 

2024-04-29, 15:44

Taki bałagan nowy rząd zastał w finansach państwa. Resort publikuje Białą Księgę
MF: sprawozdawczość finansów nie spełniała standardów jawności w latach 2016-2023.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Jak zaznaczono, szacunkowe wykonania budżetu państwa były opóźnione w publikacji, dane dotyczące poszczególnych jednostek były rozproszone w różnych miejscach i często skumulowane, co utrudniało ich analizę.

Ministerstwo Finansów opublikowało raport "Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023. Biała Księga" na swoich stronach w celu ukazania rzeczywistego stanu finansów publicznych na koniec 2023 roku i zapoczątkowania debaty na temat poprawy zarządzania nimi.

Przejrzystość finansowa

Raport wskazał, że w sektorze rządowym i samorządowym przybyło ponad 400 jednostek w latach 2016-2023, co obniżyło przejrzystość finansów publicznych. Dodatkowo, powstanie kolejnych funduszy celowych w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w latach po 2015 roku, a także znaczny wzrost wydatków tych funduszy, zakłóciły przejrzystość.

Programy pomocowe dla przedsiębiorstw w czasie pandemii Covid-19 były realizowane przez spółkę Polski Fundusz Rozwoju (PFR), co spotkało się z krytyką Najwyższej Izby Kontroli.

REKLAMA

Manipulowanie wynikiem budżetu państwa

Rząd dokonywał również nietypowych transakcji, takich jak przekazywanie podmiotom skarbowym papierów wartościowych zamiast dotacji, co umożliwiało manipulowanie wynikiem budżetu państwa i unikanie ograniczeń wynikających z reguł wydatkowych.

Ponadto, rząd nadużywał wydatków budżetowych, które nie wygasają przed końcem roku budżetowego, co stanowiło odstępstwo od zasady jednoroczności budżetu. Rejestrowanie ujemnych dochodów w budżecie państwa, takie jak przekazywanie części zysku NBP do Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, także obniżało poziom wydatków budżetu.

Za negatywne uznano także finansowanie zadań publicznych przez jednostki utworzone w innym celu, np. Fundusz Solidarnościowy czy Fundusz Przeciwdziałania Covid-19.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej