Wywieszanie polskiej flagi. Sprawdź, jak godnie i z szacunkiem ją prezentować
W Polsce od 2018 roku obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przed wywieszeniem jej powinniśmy pamiętać między innymi, aby była czysta i miała odpowiednie proporcje. To niejedyny warunek, by godnie prezentować polską flagę.
2024-05-02, 07:41
- Powinna być schludna, wyprasowana, nie powinna być podarta - to są takie elementarne, podstawowe rzeczy, kiedy wywieszamy flagę. Flaga nie powinna dotykać ziemi, nie powinna być zamoczona w wodzie. Powinna być zawsze na drzewcu lub maszcie, umieszczona wysoko. Wtedy godnie i z szacunkiem możemy powiedzieć, że wywiesiliśmy flagę - mówi Wioletta Łabuda.
Na fladze nie wolno umieszczać napisów. Flagi nie powinny też mieć napisów reklamowych - zapis na ten temat znajduje się w ustawie z 2004 roku. Polską flagę można przetwarzać jedynie w celach artystycznych.
Proporcje flagi
Ustawa z 2004 roku określa także proporcje polskiej flagi - wynoszą one 8:5, jeżeli chodzi o stosunek długości do szerokości. Flaga to dwa poziome, równoległe pasy o tej samej szerokości.
REKLAMA
Gdy ma formę pionowej wstęgi, wówczas kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie. Szczegółowe informacje na temat przepisów dotyczących polskiej flagi można znaleźć na stronie niepodlegla.gov.pl.
Skąd kolory na fladze
Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. "Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym" - czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.
W ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat, aż do odzyskania niepodległości, barwy biało-czerwone (lub niekiedy czerwono-białe) zostały uznane za barwy narodowe przez Polaków w trzech zaborach oraz wśród emigracji na całym świecie. Potwierdzeniem zwyczajowo ustalonych barw narodowych była między innymi ustawa przyjęta przez posłów na Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 r.
Dlaczego ustanowiono Święto Flagi
Polskie barwy narodowe, w przeciwieństwie do flag wielu innych krajów, nie miały jednak dnia upamiętniającego ich historię i promującego ich używanie. Święto ustanowiono na wzór innych krajów, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, gdzie po raz pierwszy obchodzono je na pamiątkę uchwalenia pierwszej flagi amerykańskiej z 1777 r.
REKLAMA
Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga ma charakter praktyczny. Ustanowienie święta uzasadniało pozostawienie wywieszonych 1 maja flag narodowych, które "oczekiwały" na święto Konstytucji 3 maja.
- 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Bilans na plus
- Szefowa KE o Polsce: dzięki waszemu członkostwu UE zmieniła się na lepsze
IAR,pkur/wmkor
REKLAMA