Frakcje w Parlamencie Europejskim. Do jakich należą eurodeputowani z Polski?
Większość posłów do Parlamentu należy do grup (frakcji) politycznych - nie zrzeszają się oni na podstawie narodowości, ale przekonań politycznych. W Parlamencie Europejskim istnieje obecnie 7 grup politycznych.
2024-04-19, 12:43
Aby utworzyć grupę polityczną, potrzeba 23 posłów reprezentujących co najmniej jedną czwartą państw członkowskich. Posłowie mogą należeć tylko do jednej grupy politycznej.
Niektórzy posłowie nie przynależą do żadnej grupy politycznej - są to posłowie niezrzeszeni.
Każda z grup politycznych zajmuje się samodzielnie swoją organizacją wewnętrzną przez powołanie przewodniczącego lub przewodniczącej (lub dwóch współprzewodniczących w niektórych grupach), prezydium i sekretariatu.
W sali posiedzeń plenarnych miejsca są przydzielane posłom w zależności od ich przynależności politycznej, od lewej strony do prawej, po uzyskaniu zgody przewodniczących grup.
REKLAMA
- Wybory do europarlamentu. PiS odkrywa karty. Na listach Kurski, Kamiński i Obajtek
- Spot PE zachęcający do udziału w wyborach. "Wykorzystaj swój głos"
Przed każdym głosowaniem na posiedzeniu plenarnym grupy polityczne analizują sprawozdania opracowane przez komisje parlamentarne i wnoszą poprawki.
Stanowisko przyjęte przez grupę jest ustalane w drodze porozumienia wewnątrz grupy. Na żadnego posła nie można nałożyć obowiązku głosowania w określony sposób.
Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim
- Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci)
- Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim
- Renew Europe Group
- Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie
- Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy
- Grupa Tożsamość i Demokracja
- Grupa Lewicy w Parlamencie Europejskim - GUE/NGL
W kadencji 2019-2024 eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości związani są z frakcją Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Politycy PO i PSL należą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP), członkowie Lewicy są w Grupie Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D). Polska 2050 to z kolei frakcja Odnówmy Europę (Renew Europe).
REKLAMA
paw/
REKLAMA