Tyle zarabiają europosłowie. Kwoty robią wrażenie

2024-05-04, 14:13

Tyle zarabiają europosłowie. Kwoty robią wrażenie
Eurodeputowani mogą liczyć na wysokie zarobki. Pensja podstawowa to nie wszystko.Foto: PE/Materiały dla mediów

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 europosłów. Na jakie wynagrodzenie będą mogli liczyć? Jakie przysługują im dodatki? Co z emeryturą? Wyjaśniamy.

Podstawowe wynagrodzenie eurodeputowanego wynosi 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Eurodeputowany obecnie zarabia 10 075,18 euro (w przeliczeniu około 43,5 tys. zł.). Po potrąceniu unijnego podatku i składek ubezpieczeniowych daje to kwotę 7 853,89 euro (równowartość około 33,9 tys. zł.)

Diety i zwrot kosztów

To oczywiście nie wszystko, bo eurodeputowany może liczyć także na diety i zwrot kosztów podróży.

Dieta ryczałtowa to 4950 euro (ponad 21 tys. zł). To kwota, którą europoseł wydaje m.in. na prowadzenie biura w swoim rodzimym kraju, zakup sprzętu i opłacenie rachunków telefonicznych.

Dieta dzienna to z kolei 350 euro (ok. 1500 zł). Otrzymują ją posłowie, którzy potwierdzą swoją obecność na sesji, podpisując jedną z oficjalnych list obecności.

Europoseł może liczyć także na zwrot kosztów podróży służbowych.

Sowite odprawy

Po zakończeniu kadencji europosłom przysługują odprawy. Są one równowartością miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy w PE. Odprawa przysługuje minimum przez pół roku, a maksymalnie dwa lata - do chwili objęcia innej funkcji publicznej lub przejścia na emeryturę.

Europosłowie zyskują również prawo do świadczenia emerytalnego po ukończeniu 63. roku życia. Jego wysokość wynosi 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok pracy, nie może jednak przekroczyć 70 proc. pobieranej wcześniej pensji.

Te świadczenia są finansowane z budżetu Unii Europejskiej, a nie z systemów emerytalnych poszczególnych państw członkowskich. Co ważne, emerytura unijna jest wypłacana bez brania pod uwagę innych emerytur, do których europoseł ma prawo w swoim kraju.

Czytaj także:

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej