Nowy przystanek PKP Radom Wschodni ułatwi dojazd do lotniska Warszawa-Radom

2024-05-15, 06:30

Nowy przystanek PKP Radom Wschodni ułatwi dojazd do lotniska Warszawa-Radom
Rozpoczęła się budowa przystanka kolejowego Radom Wschodni, dzięki któremu ułatwiony zostanie dojazd do lotniska Warszawa-Radom.Foto: PKP PLK/twitter

Już w przyszłym roku radomianie będą mieli ułatwiony dojazd na lotnisko Warszawa-Radom Właśnie rozpoczęły pierwsze prace budowlane przy kolejowym przystanku Radom Wschodni.

Ruszyły prace przy budowie peronu kolejowego, który powstanie pod miejskim wiaduktem drogowym w ciągu ulicy Żeromskiego i Lubelskiej w Radomiu. Usunięto kolizje, by w kolejnych etapach przystąpić do budowy obiektu.

Między torami powstały filary na których mocowana jest konstrukcja nowego wiaduktu. Inwestycja o wartości 39 mln zł jest finansowana ze środków budżetu państwa.

Przystanek PKP Radom Wschodni powstanie pod nowym wiaduktem drogowym w ciągu ul. Żeromskiego i Lubelskiej. Między torami linii kolejowej Warszawa – Radom wybudowany został już nowy filar, do którego mocowana jest konstrukcja drogowej przeprawy.

Udogodnienia dla pasażerów

Równolegle do prac prowadzonych przez lokalny samorząd, wykonawca przystanku Radom Wschodni rozpoczął przygotowania do budowy nowego peronu. Zbudowano tymczasowy przejazd niezbędny do wjazdu specjalistycznych maszyn. W czerwcu tego roku – gdy powstanie pierwsze przęsło wiaduktu – zaplanowano budowę odwodnienia peronu, fundamentów oraz ścian peronowych.

Na przystanku Radom Wschodni przewidziano peron wyspowy dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz pasażerów z ciężkimi bagażami, korzystających z lotniska. Dostęp z peronu na wiadukt drogowy będzie możliwy zarówno poprzez schody stałe, ruchome, jak również windy.

Kolejarze zapowiadają, że nowy obiekt  będzie wyposażony w wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Poruszanie się ułatwią czytelne oznakowania, elektroniczne wyświetlacze i gabloty z rozkładem jazdy, tablice informacyjne. Przy wejściach do peronów ustawione zostaną stojaki na rowery. Będzie LED-owe oświetlenie, nagłośnienie i monitoring. Dla osób niewidomych i niedowidzących zaplanowano ścieżki naprowadzające na powierzchni peronu.

Kiedy odjadą pierwsi pasażerowie?

Planowane zakończenie budowy peronu przy wiadukcie ulicy  Żeromskiego w Radomiu to II kwartał 2025 roku. Budowa przystanku skróci czas podróży na lotnisko w Radomiu. Teraz pociągi zatrzymują się na stacji Radom Główny. Stamtąd trzeba się przesiąść do autobusu, który dojeżdża w okolice lotniskowego terminala.

 

 


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

 

Polecane

Wróć do strony głównej