Alice Munro nie żyje. Noblistka miała 92 lata

2024-05-14, 18:27

Alice Munro nie żyje. Noblistka miała 92 lata
Nie żyje Alice Munro, kanadyjska laureatka literackiej Nagrody Nobla. Foto: AP/East News

Nie żyje pisarka Alice Munro. W 2013 roku odebrała literacką Nagrodę Nobla jako pierwsza autorka pochodząca z Kanady. Znana jest głównie jako twórczyni opowiadań.

Jak poinformowano, powołując się na członków rodziny pisarki, Munro cierpiała na demencję od co najmniej dziesięciu lat.

W 2013 roku została laureatką Nagrody Nobla. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka argumentowała, że Alice Munro to "mistrzyni krótkiej formy literackiej". Wcześniej, w 2009 roku zdobyła też Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt twórczości.

Urodziła się 10 lipca 1931 roku jako Alice Ann Laidlaw w Wingham w stanie Ontario. Była autorką głównie opowiadań. Po polsku ukazało się kilka jej książek, m.in. "Taniec szczęśliwych cieni", "Kocha, lubi, szanuje...", "Uciekinierka", "Widok z Castle Rock", "Zbyt wiele szczęścia".

Słynęła z krótkiej prozy

Uważana była za jedną z najlepszych współczesnych autorek krótkich form prozatorskich. Jej opowiadania skupiają się na relacjach międzyludzkich w codziennym życiu. Akcja większości jej prozy osadzona jest w południowo-zachodniej części stanu Ontario i często dotyczy z pozoru trywialnych i codziennych zdarzeń z życia bohaterów. Bohaterowie opowiadań (na ogół kobiety) to antyteza "literackiej heroiczności".

ms/PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej