Senator Kwiatkowski: ochrona premiera Słowacji kompletnie nie zdała egzaminu

2024-05-15, 19:30

- Dzisiejsza sytuacja jest o tyle porażająca, że dotyczy osoby, która powinna być zabezpieczana możliwie najlepiej. Tymczasem żadna forma zabezpieczenia, nawet przypisana szefowi rządu, nie okazała się skuteczna. To powinno skłaniać do przemyśleń. Emocje towarzyszące polityce zaszły na Słowacji za daleko - mówił w Polskim Radiu 24 senator Krzysztof Kwiatkowski. 

Premier Słowacji Robert Fico został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy po próbie zamachu. Został postrzelony z bliskiej odległości, gdy po wyjazdowym posiedzeniu rządu w Handlovej podszedł do czekających na niego ludzi.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że sytuacja jest zaskakująca, bo chodzi o szefa rządu.

- Każdy premier posiada ochronę. Jej głównym zadaniem jest ochrona fizyczna. Tymczasem dopuściła do sytuacji, że padło kilka strzałów. W tym wypadku kompletnie nie zdała egzaminu - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. 

Polaryzacja, emocje, wybory 

Przypomniał, że na Słowacji odbyły się niedawno wybory prezydenckie, a ich zwycięzca był popierany przez premiera Ficę. - Kampania była spolaryzowana, emocje były niezwykle silne. Nie ustąpiły nawet po wyborach. Stąd przesłanie do polityków, że powinni, gdy tylko jest to możliwe, obniżać temperaturę politycznego sporu. Emocje czasami wymykają się spod kontroli i z tym mieliśmy do czynienia na Słowacji - tłumaczył Kwiatkowski.  

Przypomniał też, że polaryzacja służy mobilizacji wyborców. - Znajdujemy się przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dziś badania wskazują, że frekwencja może być niska. Pojawia się więc pokusa, aby odwołać się do emocji i zmobilizować wyborców. Powinniśmy jednak się zatrzymać i zastanowić, dokąd może to nas doprowadzić. Pamiętam tragedię związaną z zamordowaniem mojego przyjaciela Pawła Adamowicza. Wydawało się, że temperatura politycznego sporu zostanie obniżona, że dalej tak się nie da. Dzisiejsza sytuacja jest o tyle porażająca, że dotyczy osoby, która powinna być zabezpieczana możliwie najlepiej. Tymczasem żadna forma zabezpieczenia, nawet przypisana szefowi rządu, nie okazała się skuteczna. To powinno skłaniać do przemyśleń. Emocje towarzyszące polityce zaszły na Słowacji za daleko - podsumował Kwiatkowski. 

Posłuchaj

Krzysztof Kwiatkowski gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Rozmowa Polskiego Radia 24) 13:49
+
Dodaj do playlisty

Słowackie media podają, że Robert Fico przechodzi operację. Jego stan jest określany jako zagrażający życiu, a z doniesień medialnych wynika, że podczas zabiegu doszło do krwotoku, którego lekarze nie mogli zatamować.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Krzysztof Kwiatkowski
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 17.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej