Były rzecznik MSZ: bez Ficy może dojść na Słowacji do destabilizacji politycznej

2024-05-15, 20:13

Były rzecznik MSZ: bez Ficy może dojść na Słowacji do destabilizacji politycznej
Jasina: Fico jest też premierem kluczowego państwa Grupy Wyszehradzkiej. Foto: MARTIN DIVISEK/EPA

- Bez względu na to, co stanie się z premierem Robertem Ficą, będzie to powód do poważnego kryzysu, bo Słowacja nie jest do końca stabilna - mówił w Polskim Radiu 24 były rzecznik MSZ dr Łukasz Jasina. W środę doszło do próby zamachu na szefa słowackiego rządu.  

Premier Słowacji Rober Fico został postrzelony z bliskiej odległości, gdy po wyjazdowym posiedzeniu rządu w Handlovej podszedł do czekających na niego ludzi.

Napastnik oddał w jego w kierunku pięć strzałów. Mężczyzna został zatrzymany przez po policję. Zdaniem słowackiego rządu zamach był motywowany politycznie. Stan polityka jest bardzo poważny.

Dr Jasina: Słowacja nie jest do końca stabilna

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 atak na premiera Słowacji może mieć bardzo duże przełożenie na nasz region Europy. 

- Słowacja jest państwem bardzo podzielonym, które nie jest w stanie wyhamować tego procesu. Z drugiej strony tym państwem wstrząsnęło wiele afer. Dodatkowo Robert Fico jest politykiem kontrowersyjnym. Wokół niego zbudowany jest słowacki system polityczny. Bez względu na to, co stanie się z premierem Fico, będzie to powód do poważnego kryzysu, bo Słowacja nie jest do końca stabilna - powiedział Łukasz Jasina. 

Dodał, że Fico jest też premierem kluczowego państwa Grupy Wyszehradzkiej. - Słowacja łączy trzech swoich sąsiadów. Polska, Czechy i Węgry mają ze Słowacją bardzo dobre stosunki. W dużej mierze to Słowacja w ciągu ostatnich kilku lat ratowała istnienie Grupy Wyszehradzkiej. Zwłaszcza po kryzysie, który spowodowało zachowanie premiera Węgier Wiktora Orbana po agresji Rosji na Ukrainę. Atak na szefa rządu to też pierwsza tego typu sytuacja w naszych państwach od wielu lat - tłumaczył.  

Kwestia Ukrainy 

Były rzecznik MSZ zwrócił też uwagę, że na niektórych społecznościowych kontach pojawiły się oskarżenia, jakoby za atakiem stał Ukrainiec.

- Tę dezinformację dość szybko udało się przełamać przez słowackie władze. Premier Fico reprezentuje podobną politykę wobec Ukrainy jak Wiktor Orban. Bywał krytyczny wobec Ukrainy. W tym sensie może to być sytuacja podejmowana przez przeciwników wojny w Ukrainie. Prezydentem Słowacji został Peter Pellegrini, który jest skonfliktowany z Fico, ale też z nim powiązany. Bez Ficy może dojść na Słowacji do destabilizacji politycznej - podsumował Jasina.  

Posłuchaj

Łukasz Jasina gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia) 3:35
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Łukasz Jasina (były rzecznik MSZ) 

Data emisji: 15.05.2024

Godzina emisji: 18.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej