Nowoczesne monitorowanie glikemii. Dr Turowska: sensory podskórne działają nawet 6 miesięcy

- Monitorowanie glikemii przy pomocy gleukometru było do niedawna codziennością pacjentów z cukrzycą. Nie jest to komfortowe, nie oddaje też do końca tendencji, nie mówi o tym, czy poziom cukru spada, czy wzrasta, daje jednorazowy wynik - mówiła w Polskim Radiu 24 dr n. med. Olga Turowska, diabetolog.

2024-05-16, 12:25

Nowoczesne monitorowanie glikemii. Dr Turowska: sensory podskórne działają nawet 6 miesięcy
Wyniki z sensora mogą być odczytywane i archiwizowane np. przez aplikację w smartfonie . Foto: Halfpoint / shutterstock.com

Prawie trzy miliony Polaków chorują na cukrzycę. To choroba uznawana za niezakaźną epidemię XXI wieku, która często współwystępuje z innymi schorzeniami.

Dla chorych kluczowe jest sprawdzanie poziomu glukozy we krwi, jednak powszechnie używane do tego celu gleukometry, wymagające nakłucia palca i naniesienia krwi na pasek pomiarowy, nie są wygodne w użyciu.

Dr n. med. Olga Turowska mówiła o nowej generacji urządzeń pomiarowych dla pacjentów. - Od jakiegoś czasu zaczęły pojawiać się na rynku systemy ciągłego monitorowania glikemii, który mierzy glikemię w płynie śródtkankowym. Pacjent ma założony sensor, najczęściej na ramieniu lub w okolicach brzucha, który mierzy automatycznie poziom glikemii i przekazuje informacje do odbiornika, którym może być np. telefon pacjenta lub oddzielne urządzenie - wyjaśniała i dodała, że systemy podskórne są zakładane na sześć miesięcy i w tym czasie nie wymagają żadnej obsługi.

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Dr n. med. Olga Turowska o monitorowaniu glikemii (Samo zdrowie) 25:06
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Samo zdrowie

Prowadzący: Małgorzata Telmińska

REKLAMA

Gość: dr n. med. Olga Turowska, diabetolog

Data emisji: 15.05.2024

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej