Grupa Orlen wyda miliardy na OZE. Zwiększy produkcję prądu z farm wiatrowych

2024-05-17, 07:00

Grupa Orlen wyda miliardy na OZE. Zwiększy produkcję prądu z farm wiatrowych
Farma Wiatrowa Przykona, należąca do Grupy Orlen.Foto: materiały prasowe Orlen S.A.

Grupa Orlen do 2030 r. przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w segmencie energetyki. Do końca dekady zamierza zwiększyć moce odnawialnych źródeł energii z obecnego poziomu prawie 1 GW do ponad 9 GW.

W artykule "Wiatr, słońce i woda napędzają Orlen", opublikowanym w najnowszym, majowym wydaniu Magazynu GO ! Grupy Orlen podkreślono, że koncern od lat rozwija "zielone aktywa", przy czym oprócz farm fotowoltaicznych i wiatrowych, w tym budowanej na Bałtyku pierwszej w Polsce farmy morskiej, energia generowana tam jest również w instalacjach spalających biomasę oraz w elektrowniach wodnych.

Grupa Orlen zbliża się do osiągnięcia 1 GW odnawialnych mocy, ale ambicją jest tam zwiększenie ich do ponad 9 GW do końca tej dekady. "Do 2030 r. przeznaczymy 85 mld zł na zielone inwestycje w segmencie energetyki" - poinformowano w publikacji Magazynu GO !.

Jak przypomniano w artykule, morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy ok. 1,2 GW, której zakończenie budowy planowane jest na 2026 r., to kluczowy element transformacji energetycznej Grupy Orlen i obecnie największa w regionie inwestycja w odnawialne źródła energii w trakcie budowy.

Ile lądowych farm wiatrowych?

Aktualnie w Grupie Orlen działa 15 lądowych farm wiatrowych - najwięcej z nich, sześć, w woj. zachodniopomorskim; największy obiekt, posiadający moc 90 MW, zlokalizowany jest w miejscowości Karścino.

W Grupie Orlen - jak wyliczył Magazyn GO! - eksploatowanych jest też 45 małych elektrowni wodnych oraz elektrownia we Włocławku, która z mocą zainstalowaną 162 MW jest największą przepływową elektrownią wodną w Polsce.

"Orlen buduje pozycję regionalnego lidera transformacji energetycznej, wdrażając czyste, przyjazne środowisku technologie oraz energetykę opartą o nisko i zeroemisyjne źródła wytwarzania" - podkreślono w artykule. Zwrócono przy tym uwagę, że działania koncernu są podporządkowane realizacji "dynamicznego rozwoju" odnawialnych źródeł energii i strategii osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r.

Grupa Orlen rozwija szereg projektów związanych z poszerzeniem portfolio instalacji farm wiatrowych, słonecznych, biogazowych i biometanowych, zarówno w Polsce, jak i Europie.

Czym jest Grupa Orlen?

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po wcześniejszej fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł, z czego ok. 40 proc. na "zielone inwestycje", jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i "zielony wodór".


PR24/PAP/sw


Polecane

Wróć do strony głównej