Pogodowy armagedon w USA. Prawie milion budynków bez prądu

2024-05-17, 07:38

Pogodowy armagedon w USA. Prawie milion budynków bez prądu
Silne burze przeszły przez południowo-wschodni Teksas, zabijając co najmniej cztery osoby. Żywioł uderzył między innymi w aglomerację Houston. Foto: Melissa Phillip/Associated Press/East News/ X/@AdamKrueger

Silne burze przeszły przez południowo-wschodni Teksas, zabijając co najmniej cztery osoby. Żywioł uderzył między innymi w aglomerację Houston. W związku z kataklizmem, w piątek odwołano tam zajęcia w szkołach.

Towarzyszący burzom silny wiatr wybijał okna w wieżowcach i przewracał drzewa. Ulice zostały zalane, a linie energetyczne zostały zerwane w całym regionie. Prawie 900 000 domów i firm w rejonie Houston zostało pozbawionych prądu. Wiele dróg w mieście i okolicach było nieprzejezdnych, a sygnalizacja świetlna wyłączona.

Władze wezwały mieszkańców, by powstrzymali się od podróży samochodami. Ostrzeżenia o powodziach i silnych burzach z silnymi wiatrami, a nawet tornadami, zostały wydane dla wielu hrabstw w południowo-wschodnim Teksasie.

Doradczyni burmistrza Houston Mary Benton potwierdziła agencji Associated Press śmierć czterech osób.

Loty na dwóch głównych lotniskach w Houston z powodu pogody zostały wstrzymane. Na lotnisku Bush Intercontinental odnotowano wiatr o stałej prędkości 96 km/h.

"Schrońcie się teraz"

Służby meteorologiczne ostrzegały mieszańców południowo-wschodniego Teksasu przed drugim w tym miesiącu uderzeniem żywiołu. W wielu hrabstwach wydano ostrzeżenia o powodziach, burzach, wichurach a nawet tornadach.

"Schrońcie się teraz, jeśli znajdujecie się na drodze tej burzy. Skieruj się na najniższe piętro!" – radziły służby na platformie społecznościowej X.

W całym regionie zalane zostały ulice i powalone drzewa. KHOU-TV pokazała zdjęcia rozbitych okien biurowca w centrum Houston.

Z powodu trudności wywołanych kataklizmem, w szkołach Houston odwołano w piątek zajęcia.

Posłuchaj

Silne burze przeszły przez południowo-wschodni Teksas, zabijając co najmniej cztery osoby. Żywioł uderzył między innymi w aglomerację Houston. W setkach tysięcy domów nie ma prądu - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

IAR, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej