Miliony Polaków cierpi na nadciśnienie. Większość nawet o tym nie wie
120 na 70-80 - to optymalne ciśnienie tętnicze. Wartość równa i większa niż 140 na 90 świadczy o chorobie. Kardiolog tłumaczy jakie mogą być konsekwencje zignorowania swojego stanu zdrowia.
2024-05-17, 12:55
Dzisiaj obchodzony Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. - Połowa chorych na nadciśnienie tętnicze nie zdaje sobie z tego sprawy - powiedziała IAR dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Janina Stępińska.
Kardiolog podkreśla, że nadciśnienie tętnicze nie boli, dlatego trzeba je mierzyć przy każdej okazji i w czasie wizyty u lekarza rodzinnego.
Posłuchaj
Niebezpieczne konsekwencje. Warto zająć się tym problemem
- Nadciśnienie tętnicze po pierwsze jest chorobą samą w sobie, ale jest też czynnikiem ryzyka wielu innych chorób, na przykład zawału serca i udaru mózgu. Ważne, żeby nie tylko wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym, ale leczyć je. Okazuje się, że połowa osób, które ma rozpoznane nadciśnienie tętnicze nie leczy go, a połowa z tych, które leczą, nie leczy właściwie - mówiła profesor Stępińska.
Według szacunków w Polsce nadciśnienie tętnicze może mieć nawet 12 mln osób. Oprócz czynników genetycznych rozwojowi choroby sprzyja niezdrowa dieta, szczególnie nadmierne solenie, używki, brak aktywności fizycznej oraz stres.
REKLAMA
- Międzynarodowy Dzień Celiakii. Kilkaset tysięcy niezdiagnozowanych przypadków
- Choroby układu sercowo-naczyniowego. Jak im zapobiegać?
- Dodatkowe możliwości dla lekarzy rodzinnych i pacjentów. MZ rozszerza zakres opieki koordynowanej
IAR/st
REKLAMA