"Każdy podpis to łza Hołowni". Dostęp do darmowej aborcji w UE, zbiórka podpisów

- Polski rząd nie będzie miał nic do gadania. Każdy podpis to jedna łza Szymona Hołowni – mówiła Marta Lempart. Trwają zbiórki podpisów pod projektem gwarantującym dostęp do darmowej aborcji wszystkim obywatelkom UE. Na miejscu był nasz reporter Maciej Piasecki.

2024-05-17, 20:05

"Każdy podpis to łza Hołowni". Dostęp do darmowej aborcji w UE, zbiórka podpisów
Aktywistki na rzecz legalizacji aborcji zbierają podpisy pod europejską inicjatywą ustawodawczą. Foto: screenshot/Maciej Piasecki

Aktywistki na rzecz legalizacji aborcji zbierały podpisy pod europejską inicjatywą ustawodawczą, która może zagwarantować dostęp do darmowej aborcji wszystkim obywatelkom UE, w tym Polkom. Jeśli projekt poprze milion osób z 7 krajów Unii, trafi on do Parlamentu Europejskiego. W ciągu trzech tygodni zbierania podpisów aktywistki zdobyły ich ponad 200 tys.

– To nie jest apel, to nie jest petycja, to projekt zmiany prawa europejskiego – przypominała Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To jedna z organizacji, które stoją za projektem, obok zrzeszającej młodych ludzi Inicjatywy Wschód oraz Aborcyjnego Dream Teamu, grupy znanej z udzielania pomocy w aborcjach (w marcu 2023 r. sąd skazał jedną z członkiń na prace społeczne).

Kilkanaście osób z inicjatywy zbierało podpisy na warszawskim Trakcie Królewskim. Nie wszystkim się to nie podobało: "Pałujcie się!", "J… lewaczka" – rzucały w stronę aktywistek. Porządku pilnowali lekko umundurowani policjanci, było kilka radiowozów.

REKLAMA

Na miejscu poparcie dla akcji wyraziła wiceministra funduszy i polityki regionalnej Monika Sikora (Lewica). - Jestem w ciąży, dlatego że tego chciałam. To był mój wybór i uważam, że inne kobiety mają prawo zdecydować za siebie.

Projekty aborcyjne. Gorąco w Sejmie

W Sejmie na posiedzeniu nadzwyczajnej komisji do spraw aborcji odbyło się wysłuchanie publiczne projektów ustaw dotyczących przerywania ciąży. Wysłuchanie trwało ponad osiem godzin, większość przemawiających to zwolennicy odrzucenia wszystkich projektów ustaw.

W komisji nadzwyczajnej są cztery projekty aborcyjne. Przepisy przygotowane przez Koalicję Obywatelską przewidują legalizację prawa aborcyjnego do 12. tygodnia ciąży. Tego samego dotyczy jeden z projektów Lewicy. Natomiast drugi projekt tego klubu przewiduje dekryminalizację pomocnictwa przy przerywaniu ciąży. Regulacja Trzeciej Drogi zakłada powrót do tak zwanego kompromisu aborcyjnego.

Obecnie w Polsce aborcja jest dopuszczalna w dwóch przypadkach - gdy ciąża jest efektem gwałtu oraz gdy ciąża zagraża życiu kobiety.

REKLAMA

Czytaj także:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej