Skandaliczne słowa Godek. Posłanka KO: mam nadzieję, że będzie to karane

2024-05-17, 08:45

Skandaliczne słowa Godek. Posłanka KO: mam nadzieję, że będzie to karane
Działaczka pro-life Kaja Godek na posiedzeniu sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Warszawa, 16.05.2024. . Foto: PAP/Radek Pietruszka

- To, co powiedziała Kaja Godek w kuluarach po wysłuchaniu, poza salą, jest absolutnie skandaliczne, to transfobia, homofobia. Mam nadzieję, że będzie to wkrótce karane. Przygotowujemy projekt ustawy, który, mam nadzieję, trafi pod obrady Sejmu. Transfobia i homofobia to nie poglądy, to czysta przemoc, tak jak rasizm - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Łoboda (Koalicja Obywatelska).

W Sejmie zakończyło się wysłuchanie publiczne ws. projektów ustaw dot. aborcji. Zwolennicy liberalizacji przepisów przekonywali, że "kobieta jest zawsze ważniejsza". Przeciwnicy mówili, że projekty "usiłują narzucić lekarzom i pacjentom standard zabijania". Do udziału zgłosiło się 30 organizacji i 307 osób.

Przed Salą Kolumnową podczas ostrej wymiany zdań między działaczkami proaborcyjnymi a posłanką PiS Agnieszką Wojciechowską van Heukelom głos zabrała również członkini zarządu Fundacji Życie i Rodzina Kaja Godek. "To są środowiska, które popełniają przestępstwa rozprowadzając nielegalne środki poronne" - mówiła o proaborcyjnych aktywistkach.

Zapytana przez reporterkę PAP Angelę Getler o to, z jakiego artykułu popełniane jest to przestępstwo, Godek odmówiła odpowiedzi. "Proszę się ode mnie odsunąć, bo się brzydzę" - powiedziała Godek, zwracając się do dziennikarki. "Jak podchodzi do mnie gej, albo inna osoba z tego środowiska, to mam odruch wymiotny" - dodała.

"Odzwyczailiśmy się od tej formuły"

Dorota Łoboda komentując przebieg wysłuchania w Sejmie, podkreślała, że warto włączać społeczeństwo obywatelskie w proces stanowienia prawa i słuchać rozmaitych opinii. - Wiem, że pojawiły się zarzuty, że daliśmy arenę do wygłaszania antynaukowych bzdur, ale ja przez osiem lat zabiegałam o to, by obywatelki i obywatele mieli wstęp do parlamentu i mogli wypowiadać swoje zdanie. Wielokrotnie domagaliśmy się od PiS wysłuchań społecznych, PiS tego nigdy nie robił. Odzwyczailiśmy się od tej formuły - zauważyła.

- Głos w Sejmie mają prawo zabrać zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy aborcji. Nie możemy zamykać oczu na to, że tacy ludzie są częścią naszego społeczeństwa i mają prawo do wygłaszania własnego zdania (…). Głosy społeczne zostały wysłuchane, teraz komisja pracuje nad poszczególnymi rozwiązaniami w prawie aborcyjnym. Zobowiązaliśmy się do tego, i to też jest moje zobowiązanie, że aborcja w Polsce będzie legalna, że za pomocnictwo w aborcji nie będzie kar więzienia - dodała.

Posłuchaj

Dorota Łoboda o wysłuchaniu publicznym ws. projektów aborcji (24 pytania - Rozmowa poranka) 15:00
+
Dodaj do playlisty

W komisji nadzwyczajnej są cztery projekty aborcyjne. Przepisy przygotowane przez Koalicję Obywatelską przewidują legalizację aborcji do 12 tygodnia ciąży. Tego samego dotyczy jeden z projektów Lewicy. Natomiast drugi projekt tego klubu przewiduje dekryminalizację pomocnictwa przy przerywaniu ciąży. Regulacja Trzeciej Drogi zakłada powrót do tak zwanego kompromisu aborcyjnego.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * * 

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Roch Kowalski

Gość: Dorota Łoboda, Koalicja Obywatelska

Data emisji: 17.05.2024

Godzina emisji: 07.33

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej