Hałas. Specjalista ds. akustyki: pod tym względem jesteśmy masochistami i sadystami
Mówi się, że hałas to rodzaj smogu. Atakuje nas z każdej strony - ulica, koncert, praca. - Jesteśmy masochistami i sadystami pod tym względem - mówił w Polskim Radiu 24 dr inż. Marcin Zastawnik, wykładowca na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, specjalista ds. akustyki w ProperSound i popularyzator nauki.
2024-05-18, 07:35
Hałas wpływa nie tylko na słuch. Przyczynia się do rozdrażnienia, zaburzeń snu, ma negatywny wpływ na układ krążenia i przemiany materii, wpływa na zaburzenia funkcji poznawczych u dzieci. Naukowcy szacują, że hałas w środowisku każdego roku przyczynia się do rozwoju prawie 50 tys. nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca, a także do 12 tys. przedwczesnych zgonów.
- Jesteśmy masochistami sadystami pod tym względem. Jednak hałas na zewnątrz to jedna sprawa, bo większość życia spędzamy w domu i w pracy. Hałas w pomieszczeniach też jest problemem. Pokutuje też przesąd, że niedobrze jest słuchać muzyki w słuchawkach. Można jednak odpowiedzialnie ich używać. Mogą mieć leczniczy wpływ, bo będą eliminowały zewnętrzny hałas - tłumaczył dr iMarcin Zastawnik.
Posłuchaj
Jak hałas wpływa na nasze zdrowie, na zwierzęta i całe środowisko? Jak bardzo poważnym problemem jest zanieczyszczenie hałasem w porównaniu z zanieczyszczeniem powietrza?
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
REKLAMA
Gość: dr inż. Marcin Zastawnik (specjalista ds. akustyki)
Data emisji: 17.05.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24
REKLAMA
REKLAMA