Bezzębie. Implantolog Dr Barbara Sobczak: tak naprawdę zajmuję się leczeniem wstydu

- Moi pacjenci żyją w ciągłym wstydzie. Nie mogą się swobodnie uśmiechnąć, wysłowić i zjeść. Wstyd sprawia, że człowiek ciągle myśli o zębach, co ogromnie ogranicza. To jakby poruszać się z przyczepioną do nogi metalową kulą. Implantolodzy zajmują się przywracaniem uśmiechów i zębów. Po zabiegu Sobczak Concept zęby wyrastają z dziąseł, a pacjenci psychicznie dostają skrzydeł - mówiła w Polskim Radiu 24 implantolog dr Barbara Sobczak. 

2024-05-18, 11:30

Bezzębie. Implantolog Dr Barbara Sobczak: tak naprawdę zajmuję się leczeniem wstydu
Dr Sobaczak: implantolodzy zajmują się przywracaniem uśmiechów i zębów, nasi pacjenci psychicznie dostają skrzydeł. Foto: ronstik/Shutterstock

Według badań 99 proc. dorosłych w Polsce ma próchnicę. Braki w uzębieniu dostrzegalne są nie tylko u osób starszych, lecz również wśród tych, którzy mają 20 lub 30 lat. Bezzębie wśród młodzieży bardzo często wynika z zaniedbań, które miały miejsce jeszcze w dzieciństwie.  

Podstępna choroba

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że na problem utraty zębów wpływa wiele czynników. - Nie jesteśmy tylko głową, rękoma, nogami i zębami, ale całością - tłumaczyła dr Barbara Sobczak. Istnieje jednak bardzo podstępna choroba, która dotyczy wszystkich, i nie jest to próchnica. - Chodzi o agresywną chorobę przyzębia, nazywaną też paradontozą. Objawia się tym, że zaczynają nam się ruszać zdrowe zęby. Choroba ma podłoże genetyczne. Problem zawsze występował, ale godziliśmy się z tym stanem rzeczy. Można ją wytłumaczyć, że organizm "zwariował" i stara się pozbyć zębów, chce je wyrzucić. Nie może tego dokonać selektywnie, więc niszczy układ, który utrzymuje zęby, dochodzi do zaniku kości. Przy braku kości zęby zaczynają się ruszać, nie mają podparcia - powiedziała implantolog. 

Implanty i palenie papierosów  

W sumie bezzębie odbiera uśmiech ponad 9 milionom Polaków, ale na ratunek przychodzi też implantologia. - Przy zabiegach potrafimy poradzić sobie z pacjentami, którzy cierpią na cukrzycę lub nadciśnienie, a nawet choroby nowotorowe. Często przeciwskazaniem są zaburzenia pracy nerek. Natomiast implanty nie lubią palenia papierosów. Nikotyna obkurcza drobne naczynia, a proces zrastania się implantu z kością wymaga odżywiania kości -  mówiła dr Barbara Sobczak. 

Każdy ząb ma swoją funkcję

Średnio przeciętnemu Polakowi brakuje dwóch zębów. Co piąty Polak nie ma jedynki, dwójki lub trójki. - Jeżeli brakuje chociaż jednego, to ząb przeciwstawny zaczyna się wysuwać. Zęby dążą do kontaktu przez całe życie. Na tym polega ich wyżynanie się, gdy jesteśmy dziećmi. Braki w uzębieniu prowadzą do zaburzonego zgryzu, zaniku kości, zęby pochylają się i są przeciążone. Musimy mieć świadomość, że to nie jest w porządku, gdy brakuje nam choćby jednego zęba. Każdy ma swoją konkretną funkcję - tłumaczyła dr Sobczak. 

REKLAMA

Wstyd

Dr Barbara Sobczak zauważyła również, że tak naprawdę zajmuje się leczeniem wstydu. - Moi pacjenci żyją w ciągłym wstydzie. Nie mogą się swobodnie uśmiechnąć, wysłowić i zjeść. Wstyd sprawia, że człowiek ciągle myśli o zębach, co ogromnie ogranicza. To jakby poruszać się z przyczepioną do nogi metalową kulą. Implantolodzy zajmują się przywracaniem uśmiechów i zębów, nasi pacjenci psychicznie dostają skrzydeł - podsumowała.   

Posłuchaj

Implantolog dr Barbara Sobczak gościem Artura Wolskiego (Samo zdrowie) 26:17
+
Dodaj do playlisty

 

Okazuje się, że istnieje też leczenie bezzębia metodą Sobczak Concept, które polega m.in. na wykorzystaniu drukarek 3D. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Samo zdrowie

Prowadzący: Artur Wolski

REKLAMA

Gość: dr Barbara Sobczak 

Data emisji: 17.05.2024

Godzina emisji: 19.33

PR24/kormp

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej