Pogodowy armagedon. Żółte alerty dla połowy Polski

2024-05-18, 15:10

Pogodowy armagedon. Żółte alerty dla połowy Polski
Burze w Polsce. Foto: EASTNEWS/IMGW

Burze wystąpią niemal w całej Polsce. Towarzyszyć im będzie porywisty wiatr. Meteorolodzy spodziewają się także gradu. Wydano już alerty pierwszego stopnia.

Burze pojawią się po południu i wieczorem niemal w całym kraju. Wyjątkiem jest północno-wschodnia część Polski - wskazali synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Posłuchaj

IMGW: weekend przyniesie zmianę pogody IAR 0:47
+
Dodaj do playlisty

Alerty pierwszego stopnia przed burzami wydano w pasie od Pomorza Zachodniego aż po Podkarpacie. Należy się spodziewać także opadów deszczu i porywistego wiatru - nawet do 70 km/h. Miejscami może spaść też mały grad.

Załamanie pogody w weekend. IMGW wydało alerty przed burzami

Maksymalna temperatura w sobotę będzie się wahać od 16 do 24 stopni Celsjusza. Na przeważającym obszarze kraju termometry będą pokazywać od 20 do 23 kresek powyżej zera.

Meteorolodzy poinformowali także o tym, że wzrasta zagrożenie suszą hydrologiczną. Jest to związane z dużym parowaniem i brakiem deszczu. Opadów najbardziej brakuje w zachodniej i centralnej części Polski.

00:19 12989215_1.mp3 IMGW: wzrasta zagrożenie suszą hydrologiczną IAR

Wysoka temperatura w maju

 - Aktualnie aż 60 proc. stacji wodowskazowych jest w strefie wody niskiej, czyli poniżej poziomu, który powinien być o tej porze roku. 40 proc. stacji jest w strefie wody średniej, zaledwie trzy - w strefie wody wysokiej. Jeszcze dwa miesiące temu mieliśmy bardzo dobrą sytuację wyjściową, ale wystarczył miesiąc posuchy, wysokiej temperatury w ciągu dnia, żeby znowu mówić o suszy - mówił Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Meteorolog dodał, że aktualne temperatury są zbyt wysokie jak na maj, a to prowadzi do dużego parowania.

- Już widzimy, że maj jest miesiącem z temperaturą powietrza powyżej normy i ta anomalia wynosi aż 1,4 stopnia Celsjusza - wskazał.

Gdzie jest burza? Mapa na żywo:

IAR/IMGW/sb/kormp


Polecane

Wróć do strony głównej