Zaliczane są do najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Oto lista

2024-05-18, 18:30

Zaliczane są do najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Oto lista
Drzewołaz niebieski. Foto: Shutterstock/Pavel Filatov

Nie tylko skorpiony i jadowite węże. Lista niebezpiecznych zwierząt jest znacznie dłuższa. Niektóre z nich mogą doprowadzić do śmierci człowieka w kilka sekund. Oto lista siedmiu najgroźniejszych drapieżników.

Żadne z tych zwierząt naturalnie nie występuje w Polsce. Warto jednak o nich pamiętać, wybierając się na wakacje w egzotycznym miejscu.

Kałamarnica Humboldta

Kałamarnice Humboldta mogą osiągnąć znaczny rozmiar, niektóre osobniki dorastają nawet do 2,5 metra długości, włącznie z mackami. Ich siła, zwłaszcza w mackach, sprawia, że są zdolne do pokonywania dużych i silnych zwierząt, w tym ryb i potencjalnie ludzi. Ten gatunek znany jest ze swojego agresywnego zachowania, szczególnie w sytuacjach, gdy czują się zagrożone lub podczas polowania. Kałamarnice te mogą atakować z dużą szybkością i determinacją.


Kałamarnica Humboldta Kałamarnica Humboldta

Węże

Około 50 000 osób rocznie ginie na skutek ukąszeń węży, przy czym wiele przypadków ma miejsce w rejonach o ograniczonym dostępie do opieki medycznej. Szczególnie niebezpieczne są m.in. takie gatunki jak: Kobra Królewska i Czarna Mamba.

Czarna Mamba Czarna Mamba

Lwy

Lwy zazwyczaj nie polują na ludzi. Może się tak jednak stać, gdy są ranne lub nie mogą upolować innego zwierzęcia. Lwy doprowadzają do setek zgonów ludzi rocznie.

Lew Lew

Hapalochlaena

Hapalochlaena jest jedną z najbardziej niebezpiecznych ośmiornic na świecie. Zwierzę produkuje bardzo silny jad, który doprowadza do paraliżu i śmierci.

Hapalochlaena Hapalochlaena

Wałęsak brazylijski

Ten pająk uznawany jest jako jeden z najbardziej jadowitych w swoim gatunku. Może doprowadzić do śmierci.

Wałęsak brazylijski Wałęsak brazylijski

Drzewołaz niebieski

Ten okaz jest niebezpieczny głównie z powodu swojej toksyczności. Jaskrawe, ostrzegawcze kolory drzewołaza niebieskiego są sygnałem dla potencjalnych drapieżników, że jest on trujący. To odstraszanie jest kluczowym elementem jego przetrwania w naturalnym środowisku.

Drzewołaz niebieski Drzewołaz niebieski

Krokodyle

Ze względu na swoją agresywną naturę i mocne szczęki, krokodyle powodują około 1000 zgonów rocznie.

AnimalVivid/pr24/sb

Polecane

Wróć do strony głównej