Złowiono najbardziej trującą rybę na świecie. Gorsza od cyjanku

2024-05-15, 10:12

Złowiono najbardziej trującą rybę na świecie. Gorsza od cyjanku
Ropucha srebrzysta ma truciznę silniejszą 1200 razy od cyjanku . Foto: Shutterstock / Rui Palma

W okolicach położonego nad chorwackim wybrzeżem Adriatyku Rovinja złowiono najbardziej trującą rybę świata, ropuchę srebrzystą. Jej trucizna jest 1200 razy silniejsza do cyjanku. 

O sprawie informuje dziennik "Politika". Na północy Chorwacji, przy zachodnim wybrzeżu Istrii, zaobserwowano w poniedziałek siedem osobników ropuchy srebrzystej, niezwykle trującego gatunku, którego trucizna jest 1200 razy silniejsza od cyjanku.

Jedną z ryb złowiono na głębokości 19 metrów i przewieziono do Centrum Badań Morza w Rovinju.

Najbardziej trująca ryba. "Śmierć w wyniku spożycia mięsa"

- Ropucha srebrzysta posiada niezwykle silną truciznę, tetrodotoksynę, która może powodować poważne problemy zdrowotne i śmierć w wyniku spożycia jej mięsa. Przyjmuje się, że śmiertelną jest dawka od 1 do 2 mg - podkreślili eksperci cytowani przez dziennik.

Gatunek migruje do wód Morza Śródziemnego z Morza Czerwonego przez Kanał Sueski. Najczęściej ryby te występują w Oceanie Indyjskim i w wodach Pacyfiku.

Ze względu na swoją drapieżność i brak naturalnych wrogów ryba ma negatywny wpływ na różnorodność biologiczną. Utrudnia też połowy, ponieważ uszkadza w poszukiwaniu pokarmu sieci rybackie - zaznaczyła "Politika".

Czytaj także:

PAP/bartos/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej