Aktywiści wbiegli na pas startowy. Sparaliżowali lotnisko
Po porannej blokadzie lotniska w Monachium zatrzymano osiem osób. Aktywiści klimatyczni z grupy Ostatnie Pokolenie blokowali pasy startowe, uniemożliwiając starty i lądowania na jednym z największych lotnisk Europy. Teraz politycy apelują o wyciągniecie surowych konsekwencji.
2024-05-18, 19:25
Protestujący działali dwójkami i trzem parom udało się wtargnąć na pasy. Dwie osoby zostały zatrzymane od razu przy ogrodzeniu lotniska, które zostało wcześniej przecięte.
Posłuchaj
Utrudnienia trwały łącznie dwie godziny. Część lądujących samolotów została przekierowana na inne lotniska. 61 lotów zostało odwołanych.
Paraliż w Niemczech po zablokowaniu lotniska
Problemy są bardzo odczuwalne, bo w sobotę w wielu niemieckich landach, w tym w Bawarii, zaczynają się ferie zielonoświątkowe i ruch jest większy niż w zwykły weekend.
Przypomnijmy, że to kolejna akcja Ostatniego Pokolenia na niemieckim lotnisku. Aktywiści walczą o lepszą politykę klimatyczną.
REKLAMA
"Rząd ignoruje wszelkie ostrzeżenia. Nadal podsyca kryzys klimatyczny i sprowadził nas na skraj przepaści. (...) Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać upadek naszego społeczeństwa. W obliczu tej rzeczywistości bez lęku akceptujemy wysokie grzywny, zarzuty karne i karę więzienia" - można przeczytać na stronie organizacji.
Politycy o konsekwencjach
Ministra spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser napisała na platformie X, że takie "działania zagrażają ruchowi lotniczemu i szkodzą ochronie klimatu, ponieważ wywołują jedynie niezrozumienie i gniew".
Faser dodała, że "sprawcy muszą być konsekwentnie ścigani, a środki ochronne na lotnisku muszą być poddane przeglądowi".
REKLAMA
Słowa krytyki skierował także minister transportu Volker Wissing. W rozmowie z portalem tagesschau zaapelował o karę do dwóch lat więzienia za takie wykroczenia i zaostrzenie ustawy o bezpieczeństwie lotniczym. - To nie jest uzasadniony protest - ocenił Wissing.
- Wtargnięcie do strefy bezpieczeństwa lotniczego nie jest błahym wykroczeniem. Ponad 100 tysiącom pasażerów uniemożliwiono spokojny i punktualny start na ferie w Zielone Świątki - powiedział z kolei Ralph Beisel, szef Stowarzyszenie Lotnisk ADV.
Czytaj także:
- Lotnisko Warszawa-Modlin. Orlen chce tam zbudować bazę paliw lotniczych
- Lotnisko Chopina idzie na rekord w 2024 roku. Ponad 1,5 miliona podróżnych w kwietniu
- Rozbudowa Lotniska Chopina? "Sprawdzamy możliwości jego modernizacji"
IAR/PAP/X/sb
REKLAMA