Nawałnice nad Polską. Ulewy z gradem i trąba powietrzna [WIDEO]

2024-05-19, 22:00

Nawałnice nad Polską. Ulewy z gradem i trąba powietrzna [WIDEO]
Burze nad Polską. Pojawiła się nawet trąba powietrzna. Foto: Shutterstock/Patryk Kosmider, screen X

Niedzielne burze mocno dały się we znaki w wielu regionach Polski. Intensywne opady deszczu i gradu doprowadziły do lokalnych podtopień. W województwie zachodnio-pomorskim pojawiła się trąba powietrzna. W sieci można znaleźć liczne zdjęcia i nagrania, które obrazują siłę żywiołu.

Najsilniejsze burze pojawiły się w południowej, zachodniej, częściowo północnej i środkowej części Polski. Nadal występują punktowe silne opady deszczu, które mogą powodować zagrożenie.

Przez większość dnia obowiązywały ostrzeżenia IMGW dla prawie wszystkich regionów.

Nawałnice nad Polską. Zdjęcia i nagrania

W trakcie burzy, która przeszła nad Toruniem, zalanych zostało kilka ulic oraz jeden z tuneli. Rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska poinformowała, że strażacy zostali wezwani do pompowania wody przy Czerwonej Drodze, Placu AK, a także z tunelu przy ulicy Dybowskiej.

Zalane ulice w Toruniu Zalane ulice w Toruniu

Strażacy wypompowują wodę także przy ul. Bydgoskiej w Chełmży.

Po południu w województwie zachodniopomorskim w okolicach miejscowości Grzędzice (powiat stargardzki) utworzyła się trąba powietrzna. Jak przekazał oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Stargardzie mł. bryg. Paweł Różański, nie odnotowano żadnych szkód.

Intensywne gradobicie odnotowano również w Suchedniowie (województwo świętokrzyskie), a także w okolicach Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie). Na trawnikach zrobiło się biało jak po opadach śniegu.

Pogoda. Burze nie odpuszczą

W najbliższych dniach też trzeba się przygotować na burze. Kolejne nawałnice mogą się pojawić już w poniedziałek. "Sumy opadów wyniosą do 35 mm, lokalnie nawet do 40 mm" - informuje IMGW.

Temperatura maksymalna nad samym morzem sięgnie ok. 18-19 st. C, ale na przeważającym obszarze kraju będą to wskazania od 22 st. C na północy kraju do 25 st. C na południu.

Czytaj także:

Lokalne burze wystąpią też we wtorek. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 15 mm, jedynie na północnym wschodzie do 35 mm.

Temperatura maksymalna od 23 st. C. do 28 st. C. Chłodniej nad morzem od 16 st. C. do 21 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy do 75 km/h.

Gdzie jest burza? Mapa na żywo:

DoS

Polecane

Wróć do strony głównej