Liga Europy. Atalanta - Bayer Leverkusen. Hat-trick Lookmana przerwał serię Bayeru. Włosi triumfują!

2024-05-22, 23:00

Ademola Lookman popisał się hat-trickiem w finale Ligi Europy Atalanta - Bayer Leverkusen. Foto: PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Atalanta zaskoczyła wszystkich, z piłkarzami Bayeru Leverkusen na czele. W finale Ligi Europy włoski zespół przerwał niesamowitą serię 51 spotkań bez porażki, którą mogli pochwalić się Niemcy. Piłkarze Gian Piero Gaspariniego rozbili rywali 3:0 po hat-tricku Ademoli Lookmana.

Liga Europy. Świetna Atalanta nie zostawiła złudzeń Bayerowi

51 meczów bez porażki - to rezultat, którym Bayer Leverkusen zaimponował całej piłkarskiej Europie, sięgając po mistrzostwo Niemiec. W środowy wieczór w Dublinie zespół Xaviego Alonso chciał sięgnąć po kolejne trofeum w tej niesamowitej kampanii. Niestety dla niemieckich kibiców, tego dnia trafił na niesamowicie dysponowaną Atalantę.

Dość niespodziewany finalista nie tylko zatrzymał rywali - zdołał całkowicie ich zdominować, co przełożyło się na wynik spotkania. Hat-trick Ademoli Lookmana stanowił potwierdzenie kapitalnej formy całej drużyny. Ogromne zaangażowanie w obronie, koncentracja, ciągły pressing i nękanie rywali na każdym centymetrze boiska przyniosły efekty.

Występ Lookmana mógł być odzwierciedleniem postawy całej drużyny - od gola, którym wykończył drużynową akcję, wykorzystującego błąd i niezdecydowanie rywali, przez świetną indywidualną akcję, aż po popis przy trzecim golu. Z minuty na minutę grał coraz lepiej, momentami bawił się z rywalami, ale cały czas widać było w nim ogromne pokłady energii i determinacji.

Wcześniej Włosi zaskakująco pokonali Liverpool 3:0, tym razem ich ofiarą padli rozgrywający najlepszy sezon w historii klubu zawodnicy Bayeru.

Gian Piero Gasperini po raz pierwszy w swojej karierze sięgnął po trofeum i było to ukoronowanie całej pracy, którą włożył w ten zespół. 66-latek jest najstarszym trenerem, który sięgnął po zwycięstwo w Lidze Europy, ale to, co zrobił dzisiaj, zasługuje na miano idealnego przygotowania drużyny i egzekucji wszystkich założeń przez piłkarzy.

Atalanta - Bayer Leverkusen 3:0

Bramki: Lookman (12, 26, 75)

Składy:

Atalanta: Musso - Hien, Djimsiti, Kolasinac - Zappacosta, Ederson, Koopmeiners, Ruggeri - Lookman, De Ketelaere - Scamacca

Bayer Leverkusen: Kovar - Tapsoba, Tah, Stanisić - Frimpong, Xhaka, Palacios, Hincapie - Wirtz, Grimaldo - Adli