Misja mediów publicznych. Na jej realizację potrzeba 3,5 mld zł

2024-05-23, 07:00

Misja mediów publicznych. Na jej realizację potrzeba 3,5 mld zł
Na media publiczne potrzeba 3,5 mld zł, aby realizować misję publiczną. Foto: Polskie Radio/Shutterstock

Zgodnie z wyliczeniami media publiczne potrzebują 3,5 mld zł na realizację swojej misji - poinformował wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Andrzej Wyrobiec. Jego zdaniem to minimalny poziom, który państwo będzie musiało spełnić, aby misja publiczna była właściwie realizowana.

Wiceszef resortu kultury podkreślił, że zgodnie z przepisami prawa ustawodawca jest zobowiązany do pokrywania wszelkich kosztów związanych z realizacją misji publicznej przez nadawców publicznych.

Model stabilnego finansowania mediów publicznych, przejrzystości ich działania i niezależności od politycznych ośrodków władzy ma wprowadzić przygotowywana nowa ustawa medialna. Resort jeszcze w czerwcu planuje szeroko zakrojone konsultacje społeczne w tej sprawie.

- Zakładamy, że najdalej w pierwszej połowie czerwca uzyskamy opinię naszych partnerów w rządzie, pana premiera, i będziemy mogli ten akt przedstawić do dyskusji publicznej. Chcielibyśmy, żeby stał się on przedmiotem poważnej debaty przez, zakładamy, okres dwóch miesięcy, po to, żebyśmy we wrześniu, po tych konsultacjach publicznych, mogli przystąpić do pisania konkretnych przepisów, konkretnych aktów prawnych - wyjaśnił Andrzej Wyrobiec.

Posłuchaj

Trzy i pół miliarda złotych - tyle media publiczne potrzebują rocznie na realizację misji. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Andrzej Wyrobiec podkreślił, że pieniądze te konieczne są na realizację programów misyjnych (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że zgodnie z wyliczeniami media publiczne na realizację misji potrzebują 3,5 mld zł.

- To jest poziom minimalny, który państwo będzie musiało zrealizować, aby misja publiczna była właściwie realizowana - podkreślił wiceminister.

Czytaj także:

Wiceminister powiedział też, że wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego powinien być formalnie złożony na tym posiedzeniu Sejmu, bo wymagane podpisy zostały zebrane. Uzasadnieniem wniosku jest, między innymi, wstrzymanie wypłat pieniędzy z abonamentu dla mediów publicznych.

[JEDYNKA] Blokada pieniędzy dla mediów publicznych. Aleksandra Leo: działania szefa KRRiT są bezpodstawne

ms/IAR/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej