Potężne nawałnice nad Polską. Pożar po uderzeniu pioruna

2024-05-23, 21:00

Potężne nawałnice nad Polską. Pożar po uderzeniu pioruna
Burze przechodzą przez Polskę. W Żupawie piorun uderzył w budynek. Foto: Shutterstock/Izzy Bouchard

Ulewne deszcze, pioruny, grad i silny wiatr - przez Polskę przeszedł duży front burzowy. W Żupawie w budynek gospodarczy uderzył piorun, z kolei w województwie podkarpackim doszło do podtopień.

– Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że budynek jest zlokalizowany w gęstej zabudowie, w bezpośrednim sąsiedztwie z budynkiem mieszkalnym w trakcie budowy, a także innego budynku gospodarczego. Strażacy cały czas pracują na miejscu – mówił o pożarze budynku w Żupawie st. bryg. Jacek Widuch, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

Groźne zjawiska pogodowe przeszływ pasie od Pomorza Zachodniego i Środkowego, przez Warmię, Mazury, Mazowsze, aż po Małopolskę i Podkarpacie. Burze pojawiły się także w Kotlinie Kłodzkiej. 

Alerty drugiego stopnia wydano dla województwa podkarpackiego oraz dla części województw mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

Nad Warszawą rozpętała się nawałnica

Po godzinie 14 nawałnica uderzyła w Warszawę. Mieszkańcy stolicy otrzymali alert od RCB. Na warszawskich jezdniach utworzyły się ogromne kałuże, które powodowały utrudnienia w ruchu.

Strażacy otrzymali cztery zgłoszenia, jednak nie były one poważne. - Została zalana jedna piwnica, zgłoszenia dotyczą też połamanych gałęzi i konarów. Utrudnienia były na ulicy Przyczółkowej, została ona w niektórych miejscach zalana - poinformował w rozmowie z TVN24 Piotr Świerkot ze stołecznej straży pożarnej.

Do godz. 15.30 Państwowa Straż Pożarna odnotowała w całym kraju 189 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru oraz podtopień ulic i budynków - poinformował rzecznik prasowy PSP st. bryg. Karol Kierzkowski.

Jak przekazał Kierzkowski, najwięcej zgłoszeń zanotowano w województwie mazowieckim - 34, wielkopolskim - 25, zachodniopomorskim - 22, śląskim oraz kujawsko-pomorskim - po 17.

Posłuchaj

IMGW: miejscami natężenie deszczu jest intensywne (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Mocno grzmiało w województwie mazowieckim w pasie: Mława - Glinojeck - Raciąż - Góra Kalwaria - Radom - Lipsko - Solec nad Wisłą, a także w Konstancinie Jeziornie.

Gdzie jest burza? Mapa na żywo:

Do pierwszych zalań doszło już w województwie podkarpackim. Nawalne opady deszczu sprawiły, że mniejsze rzeki i cieki wodne w krótkim czasie wypełniły się wodą. 

Zalany został także Ostrowiec Świętokrzyski oraz Sandomierz.

Pod naporem wody runął dach. Ewakuowano 174 osoby

W trakcie opadów deszczu, pod naporem wody, doszło do zerwania niewielkiego fragmentu dachu w hali produkcyjnej w Białogardzie przy ul. Kołobrzeskiej (woj. zachodniopomorskie)

174 osoby zostały ewakuowane - poinformowała Komenda Powiatowa PSP w Białogardzie.

Chmura grozy nad Stalową Wolą

Nad Stalową Wolą pojawiła się chmura szelfowa, zwana też wałem szkwałowym. Uznawana jest za jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk pogodowych.

Tam, gdzie występuje chmura szelfowa, zazwyczaj pojawia się szkwał oraz pada ulewny deszcz.

dn/IAR/TVN/X

Polecane

Wróć do strony głównej