Wzajemne gwarancje bezpieczeństwa. Będzie porozumienie Polski i Ukrainy

2024-05-24, 13:38

Wzajemne gwarancje bezpieczeństwa. Będzie porozumienie Polski i Ukrainy
Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk. Foto: PAP/Vladyslav Musiienko

Ukraina i Polska rozpoczynają rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa. To jeden z tematów wizyty marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Ukrainie.

Początek rozmów nt. dwustronnego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa ogłosił w piątek przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk po rozmowach z Marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską, która przebywa z roboczą wizytą w Kijowie.

- Dziś jest bardzo ważny dzień dla historii naszych relacji. To właśnie dziś rozpoczynamy oficjalne negocjacje nad tekstem umowy o gwarancjach bezpieczeństwa między Ukrainą a Polską. Chcemy, aby ta umowa była jak najbardziej ambitna - zadeklarował Stefanczuk.

Rezolucje wspierające Ukrainę

Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z przedstawicielami ukraińskiego parlamentu. Marszałek na dworcu w Kijowie spotkała się z wiceprzewodniczącą ukraińskiej Rady Najwyższej Ołeną Kondratiuk.

Ukraińska polityk napisała, że jest wdzięczna Senatowi za przyjęcie ważnych politycznie rezolucji wspierających Ukrainę. Szczególnie, jak podkreśliła, za niedawne przedłużenie możliwości legalnego przebywania w Polsce Ukraińców, którzy przybyli po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej agresji.


Posłuchaj

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przebywa z wizytą na Ukrainie - Paweł Buszko (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

pg,iar

Polecane

Wróć do strony głównej