Prezes Związku Ukraińców w Polsce: ci, którzy bronią Ukrainy, będą też walczyć za Polskę

2024-05-22, 13:32

Prezes Związku Ukraińców w Polsce: ci, którzy bronią Ukrainy, będą też walczyć za Polskę
Skórka: powinniśmy budować pozytywny obraz ludzi, którzy chcą i wracają w Ukrainę. Foto: Wojciech Grzędziński/PAP/Abaca

- Powinniśmy budować pozytywny obraz ludzi, którzy chcą i wracają na Ukrainę. To już zaistniało w ukraińskich mediach. Przedtem zwracały uwagę na to, że komisje poborowe źle działają, są brutalne, "porywają ludzi na ulicach", co było sporą przesadą. Obecnie o tych, którzy idą do wojska, mówi się, że są bohaterami - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zniosło tymczasowy zakaz świadczenia usług konsularnych dla mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy mieszkają za granicą. Będą musieli jednak przedstawić wojskowy dokument rejestracyjny w formie papierowej lub elektronicznej. Ukraina zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, krytykując tych, którzy unikali walki, a jednocześnie oczekiwali pomocy od państwa. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba stwierdził nawet, że "przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa". Pojawiały się też sugestie, że kraje, gdzie przebywają Ukraińcy, powinny ich przekazywać stronie ukraińskiej. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ci ludzie są potrzebni armii ukraińskiej, ale chodzi o kwestie prawne. - Z Polski nie można wydalić obywateli innych krajów. Chyba że na podstawie wyroku sądowego lub delegalizacji ich pobytu. Wpływ na delegalizację mogą mieć np. nieważne dokumenty. Podczas wojny bardzo łatwo jest wykazać, że osoba deportowana jest prześladowana. Stanowi to naruszenie praw człowieka - powiedział Mirosław Skórka. 

Jego zdaniem nie każdy mężczyzna, który nie chce być zmobilizowany, jest potencjalnym przestępcą i powinien wracać na Ukrainę. Istnieje jednak grupa osób, która może to zrobić. - Powinniśmy budować pozytywny obraz ludzi, którzy chcą i wracają w Ukrainę. To już zaistniało w ukraińskich mediach. Przedtem zwracały uwagę na to, że komisje poborowe źle działają, są brutalne, "porywają ludzi na ulicach", co było sporą przesadą. Obecnie o tych, którzy idą do wojska, mówi się, że są bohaterami. Ci, którzy chcą i będą walczyć w obronie Ukrainy, będą też walczyć w obronie Polski - podsumował Mirosław Skórka. 

Posłuchaj

Mirosław Skórka gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia) 22:56
+
Dodaj do playlisty

Na terenie Unii Europejskiej mieszka około 4,3 miliona Ukraińców - dane opublikowane zostały w styczniu 2024. Ok. 0,86 mln (20 procent) to dorośli mężczyźni.

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Mirosław Skórka (prezes Związku Ukraińców w Polsce)
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 17.06

PR24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej