Burze, deszcz i grad nadciągają nad Polskę. Alerty dla całego kraju

2024-05-25, 06:38

Burze, deszcz i grad nadciągają nad Polskę. Alerty dla całego kraju
Burze nadciągają nad Polskę. Foto: Shutterstock/Patryk Kosmider&X/IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada burze. W sobotę zagrzmieć i popadać ma w całej Polsce. Ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia wydano dla całego kraju.

Burze przejdą nad Polską w sobotę po południu. Ostrzeżenia będą obowiązywały w godzinach 14-23. Synoptycy prognozują silne opady deszczu od 20 do 35 milimetrów oraz porywisty wiatr, którego prędkość może dochodzić do 80 kilometrów na godzinę. Miejscami może też spaść grad.

Temperatura maksymalna na ogół od 24 do 27 st. C. Chłodniej rejonach podgórskich i nad morzem, gdzie termometry wskażą od 18 do 20 st. C. 

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. W Sudetach powieje silniej do 80 km/h. Podczas burz także możemy spodziewać się silnego wiatru.

Posłuchaj

W sobotę kontynuacja deszczowej i burzowej pogody - prognozuje synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Michał Folwarski podkreślił, że burzom lokalnie może towarzyszyć grad (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Podwyższone ciśnienie

Europa zachodnia i środkowa, w tym Polska pozostanie w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Na wschodzie i północy kontynentu dominować będą wyże. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim, dość wilgotnym i ciepłym. Ciśnienie bez większych zmian, w Warszawie w południe wyniesie 1007 hPa. 

Pochmurna i mglista noc

IMGW zapowiada, że w nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Początkowo także burze, podczas których spaść może od 10 mm do 15 mm deszczu.

W drugiej połowie nocy mogą wystąpić mgły ograniczające lokalnie widoczność do 300 m, zwłaszcza w obniżeniach terenu i w dolinach rzecznych.

Temperatura minimalna wyniesie od 9 st. C do 14 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

Niedziela z burzami

IMGW prognozuje, że w niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Lokalnie może spaść grad, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju. Prognozowana wysokość opadów podczas burz wynosi od 15 mm do 30 mm.

Termometry wskażą maksymalnie od 25 do 28 st. C, jedynie w rejonach podgórskich i nad morzem chłodniej od 19 do 23 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni, jedynie w strefie nadmorskiej z kierunków północnych. W burzach wiatr w porywach do 70 km/h.

IAR/PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej