Atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Poderwano polskie myśliwce

2024-05-26, 06:34

Atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Poderwano polskie myśliwce
Polska armia poderwała samoloty. Foto: Marek Maliszewski/Reporter

Polskie i sojusznicze samoloty zostały nad ranem poderwane w związku z ostrzałem rakietowym Ukrainy przez Rosję. Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego, "operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone". 

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego poinformowało, że w nocy obserwowana była intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi wykonywanymi na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie terytorium Ukrainy.

W związku z tym w przestrzeni powietrznej operowały polskie i sojusznicze statki powietrzne, co mogło wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju.

Zakończenie działań

W niedzielę rano DORSZ poinformowało w mediach społecznościowych, że "w związku z zakończeniem uderzeń rakietowych lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej na cele w zachodniej części Ukrainy, operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej".

"Wojsko Polskie na bieżąco monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i pozostaje w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej" - czytamy w opublikowanym poście.

Ataki w Ukrainie

Ostatnią aktywność rosyjskiego lotnictwa związaną z uderzeniami na teren zachodniej Ukrainy zanotowano w nocy z 7 na 8 maja br. 

"Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a DO RSZ na bieżąco monitoruje sytuację" - czytamy w komunikacie.

Czytaj także:

PAP,pkur


Polecane

Wróć do strony głównej